free templates joomla

Brazylijski zawodnik BJJ, który rzucił wyzwanie Putinowi, nie żyje!

Max PanavoNie żyje zawodnik brazylijskiego jiu-jitsu Maxuel Vukapanavo (Max Panavo), który zginął w strefie walk pod Awdijiwką w Ukrainie. Stało się to w ostatnich dniach walk z rosyjskimi najeźdźcami w okolicach tej miejscowości. Był snajperem Międzynarodowego Legionu Ukrainy i od 2022 roku brał udział w walkach na najtrudniejszych odcinach frontu.

Maxuel był brązowym pasem BJJ i w tej dyscyplinie posiadał sukcesy miedzynarodowe. Wcześniej służył jako snajper w brazylijskiej policji. Miał doświadczenie w niszczeniu dronów i czołgów. M.in. w trakcie jednego z nalotów oddał rekordowy dla siebie strzał, z 1200 metrów strącając rosyjski dron. W końcówce roku 2023 był ciężko ranny w walkach. Przeszedł rehabilitację i wrócił na własną prośbę na front.

Zasłynął rzuceniem w 2023 roku wyzwania w kierunku Władymira Putina, proponując bezpośrednie starcie z najlepszym rosyjskim żołnierzem. Nie wiemy nic o reakcji rosyjskiego dyktatora, ale nagranie z wyzwaniem obiegło światowe media. Jego śmierć w dniu 21-go lutego potwierdziła strona i ukraińska i rosyjska.

Max Panavo, BradW listopadzie 2023 roku zginęło dwóch członków jego sekcji bojowej, Amerykanin Eric Thomas Chong Vargas i Kanadyjczyk Brad Stratford (na zdjęciu klęczy). Obaj polegli 15-go listopada 2023.

Wcześniej pisaliśmy o innych sportowcach jak snajperka Thalita do Valle, która była też wziętą modelką czy Polak Tomasz Walentek, nie zapominając o ukraińskich zawodnikach, którzy wpisują się w straty ok. 200 tysięcy zabitych i rannych (nieoficjalne szacunki) po stronie obrońców.

Autor Tomasz Majewski