free templates joomla

Raport Olimpijski Tokio 2020 Judo: Historyczny triumf rodzeństwa Abe! Wyniki & Vide

Uta AbeW sobotę 24-go lipca w Igrzyskach Olimpijskich w Tokio rozpoczęła się rywalizacja w narodowym sporcie Japonii czyli Judo. Ojczyzna Jigoro Kano liczy na wiele medali i pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej.Zaczęło się od falstartu, bowiem pierwszy złoty medal zdobyła Distria Krasniqi z Kosowa. W finale 48 kg pokonała mistrzynię świata z 2017 roku, Japonkę Funę Tonaki, zdobywając przez waza-ari (pół punktu - przyp. red.).

Brązowe medale zdobyły: Daria Bilodid (Ukraina) i Urantsetseg Munkhbat (Mongolia). Później do rywalizacji przystąpili mężczyźni. Tutaj w wadze do 60 kg nie było niespodzianki i złoto zdobył trzykrotny mistrz świata Naohisa Takato. W finale rzucił na ippon Yung Wei Yang z Tajwanu. To pierwsze złoto dla Kraju Kwitnącej Wiśni, ale nie ostatnie. Brąz przypadł wicemistrzowi z Rio 2016 Jeldosowi Smetovowi z Kazachstanu i Lukce Mkheidze z Francji.

W kategoriach do 52 kg kobiet i 66 kg mężczyzn było wiele zbieżności i nieprawopodobnych sytuacji. Pierwszym jest fakt zdobycia dwóch złotych medali przez rodzeństwo Abe z Japonii! Drugim fakt, że zdobycie przez oboje medali dzieliło nieco ponad 20 minut! Uta Abe mając 21 lat - stała się najmłodszą mistrzynią olimpijską. Dodatkowo po raz pierwszy zawodniczka z Kraju Wschodzącego Słońca wygrała tę kategorię wagową. To historyczne wydarzenie. Oboje mieli taki sukces podczas MŚ w Judo w 2018 roku, ale powtórzyć go na IO to niebywałe.

Niestety z rywalizacji już na wstępnym etapie w wadze do 52 kg odpadła polska zawodniczka Agata Perenc. Polka walczyła z Brazylijką Larissą Pimentą i uległa jej w rundzie dodatkowej przez wazar. Poniżej wyniki czterech kategorii z dia 24 i 25 lipca: