free templates joomla

UFC 245: Usman vs Covington - typowanie redakcji FightSport.pl

UFC 245 - typowanie redakcji Już w najbliższą sobotę, 14 grudnia będziemy świadkami gali UFC 245, która tym razem odbędzie się w Las Vegas. Karta walk jest mocno obsadzona i doczekamy się trzech mistrzowskich starć w oktagonie. W walce wieczoru w kategorii półśredniej w pierwszej obronie mistrzowskiego pasa stanie Kamaru Usman, który skrzyżuje rękawice z tymczasowym mistrzem, Colby Covingtonem, My jako redakcja postanowiliśmy się zabawić w typowanie, a także krótkie analizy walk, z karty głównej. Zapraszamy do czytania!

WALKA WIECZORU:

Kamaru Usman (15-1) vs Colby Covington (15-1)
Starcie  mistrzowskie w kategorii półśredniej pomiędzy pełnoprawnym mistrzem, Kamaru Usmanem i tymczasowym, Colby Covingtonem, będzie wisienką na torcie podczas tej gali. Usman to zawodnik, który swoją przygodę z UFC rozpoczął wygrywając 21 edycję reality show "Ultimate Fighter". Jak dotychczas jest niepokonany w najlepszej federacji MMA na świecie. Zawodnik nazywany "Nigeryjskim Koszmarem" przeważnie kończy swoją walki wygrywając na kartach sędziowskich przez decyzję, ale dominując swoich rywali w pełnym wymiarze czasowym. Warto nadmienić, iż obaj zawodnicy mają taki sam rekord zawodowych walk i są praktycznie rówieśnikami bo zawodnik z Nigerii jest tylko o rok starszy od swojego oponenta. Colby Covington to bardzo kontrowersyjna postać i niekoniecznie jest lubiany przez fanów tego sportu, ale postawa w klatce i umiejętności walki doprowadziły go do tego miejsca w jakim teraz się znajduje. Jest świetnie wyszkolony zapaśniczo i w UFC, oraz w całej swojej karierze tylko raz poniósł porażkę z rąk Warlleya Alvesa. Ciężko przewidzieć jak może to starcie się potoczyć, ponieważ oboje zawodników nie przepada za sobą i istnieje między nimi realny konflikt, ale z drugiej strony patrząc i jeden i drugi mogą bać się zaryzykować szaleńczej szarży, aby nie zrobić głupiego błędu i przegrać za szybko tej walki. Przypuszczamy, że Usman może bardzo podobnie zawalczyć jak z Tyronem Woodleyem i dominować swojego rywala większą część pojedynku. Obaj zawodnicy ostatnie walki toczyli właśnie przez 5 rund. Nie umniejszamy umiejętności Covingtonowi, ale uważamy, że za Usmanem przemawia większość aspektów, aby wygrać ten pojedynek. Kto spodziewa się w tej walce nokautu i szaleńczych akcji to raczej się tego nie doczeka. To będzie taktycznie, mądrze rozegrana walka.
Typ: KAMARU USMAN (Zwycięstwo przez decyzję sędziowską)

CO-MAIN EVENT:

Max Holloway (21-4) vs Alexander Volkanovski (20-1)
Walka o mistrzowski pas kategorii piórkowej, który jest w posiadaniu Maxa Hollowaya. Rywalem, który będzie chciał mu go odebrać będzie zawodnik reprezentujący Australię, Alexander Volkanovski. Max Holloway po nieudanej próbie zdobycia pasa tymczasowego w kategorii lekkiej i porażce z rąk, Dustina Poiriera, udanie powrócił do swojej dywizji wagowej i obronił mistrzostwo kategorii piórkowej w pięciorundowym starciu z Frankie Edgarem. Volkanovski w federacji UFC wygrał wszystkie 7 walk i wreszcie otrzymał swoją szanse na zdobycie tytułu mistrzowskiego. W ostatniej walce na pełnym dystansie pokonał legendarnego, Jose Aldo. Holloway to zawodnik, który jest świetnie wyszkolony technicznie i potrafi skutecznie obijać swoich rywali. Natomiast Volkanovski ma dobry parter i dysponuje większą siłą ciosu od Maxa. Potwierdził to między innymi walką z Chadem Mendesem, ale to chyba jeden atut, w który zawodnik z Australii jest lepszy od obecnego mistrza. Szybkość oraz warunki fizyczne przemawiają też za Hollowayem. Max lubi walczyć z zawodnikami, którzy na siłę chcą sprowadzić walkę do parteru, a uważamy, że w tym pojedynku właśnie tak będzie. Ma zdecydowanie większe doświadczenie i wie już jak wygrywać walki z takimi rywalami jak Volkanovski. Sposób zwycięstwa zapewne będzie na punkty.
Typ: MAX HOLLOWAY (Zwycięstwo przez decyzję sędziowską)

KARTA GŁÓWNA:

Amanda Nunes (18-4) vs Germaine de Randamie (9-3)
Pojedynek o mistrzostwo w wadze koguciej w kategorii kobiet. Dominatorka jaką jest Amanda Nunes spotka się już po raz drugi w klatce z pretendentką, Germaine de Randamie. Zawodniczka z Holandii od porażki z obecną mistrzynią jest na fali pięciu wygranych z rzędu, a w tym trzy walki wygrywała przed czasem. Swoją ostatnią walkę potrafiła skończyć w 16 sekund. Mimo wszystko raczej to nie robi wrażenia na dominatorce, którą jest zawodniczka z Brazylii i obecnie będąca  podwójna mistrzyni, Amanda Nunes, która nie przegrała żadnej walki od pięciu lat. Większość swoich walk zawsze kończy przed czasem i także w tym starciu przewidujemy takie zwycięstwo. W ich pierwszej walce Nunes, strasznymi łokciami pokonała przed czasem zawodniczkę z Holandii.
Typ: AMANDA NUNES (Zwycięstwo przez KO w 1 rundzie)

Marlon Moraes (22-6-1) vs Jose Aldo (28-5)
Walka dwóch zawodników pochodzących z kraju kawy i upalnego słońca. Dla legendy tego sportu, Jose Aldo, będzie to debiut w kategorii koguciej. Obaj panowie wracają do klatki po porażkach. Ostatnie dni po sieci krążą zdjęcia nienaturalnie wychudzonego Aldo, które w naszej szczerej opinii nie napawają optymizmem przed tą walką. Poprzez mordercze zbijanie wagi były mistrz kategorii piórkowej mógł zatracić swoje duże atuty, jak np. siła ciosu oraz kondycja. Moraes do czasu przegranej walki z Cejudo szedł jak burza i pewnie będzie chciał powrócić na właściwe zwycięskie tory. Wszechstronni zawodnicy, którzy lubią walczyć zarówno w stójce jak i parterze, często kończący pojedynki przed czasem. Według nas możemy się tutaj spodziewać albo efektownego nokaut, a jeśli nie to poddania. Stawiamy na naturalnego "koguta" z Brazylii.
Typ: MARLON MORAES (Zwycięstwo przez TKO w 3 rundzie)

Peter Yan (13-1) vs Urijah Faber (35-10)
Starcie otwierające kartę główną podczas gali UFC 245, które odbędzie się w kategorii koguciej jest określane mianem walki młodego wilka ze starym wyjadaczem. Rosyjski talent stanie do największego wyzwania w swojej karierze i skrzyżuje rękawice z mega doświadczonym Amerykaninem. "Kalifornijski Dzieciak", czyli Urijah Faber, zakończył swoją karierę w 2016r., by ponownie powrócić w 2019r.. Faber miał udany powrót z emerytury i w swojej pierwszej walce od trzech lat w MMA, pokonał przez TKO w pierwszej rundzie Ricky Simona. Peter Yan w UFC idzie od zwycięstwa po zwycięstwo. W najlepszej federacji MMA na świecie wygrał już pięć pojedynków, ale teraz tak naprawdę czeka go najtrudniejsze zadanie i taki test dojrzałości sportowej. Chociaż ma już na swoim rozkładzie pokonanych zawodników, takich jak: Jimmie Rivera czy John Dodson, to zwycięstwo nad Urijah Faberem, byłoby zdecydowanie największym jego skalpem w MMA. Walka będzie na pewno z dwóch stron wszechstronna. Peter Yan pewnie będzie chciał bić się bardziej w stójce, ale Faber lubi sprowadzać swoje walki do płaszczyzny parterowej. Napiszemy szaleńczo, że może być tu nawet remis bo szczerze nie widzimy zdecydowanego faworyta w tym pojedynku, ale jednak jeśli mamy już za kimś się opowiedzieć to skierujemy nieznacznie nasz typ w stronę zawodnika z Rosji.
Typ: PETER YAN (Zwycięstwo przez decyzję sędziowską)

POZOSTAŁE WALKI:

Geoff Neal (12-2) vs Mike Perry (13-5)
Typ: GEOFF NEAL (Zwycięstwo przez TKO w 1 rundzie)

Ketlen Vieira (10-0) vs Irene Aldana (11-5)
Typ: KETLEN VIEIRA (Zwycięstwo przez poddanie w 1 rundzie)

Ian Heinisch (13-2) vs Omari Akhmedov (19-4)
Typ: OMARI AKHMEDOV (Zwycięstwo przez decyzję sędziowską)

Matt Brown (21-16) vs Ben Saunders (22-12-2)
Typ: MATT BROWN (Zwycięstwo przez KO w 1 rundzie)

Chase Hooper (6-0) vs Daniel Teymur (7-3)
Typ: CHASE HOOPER (Zwycięstwo przez poddanie w 2rundzie)

Brandon Moreno (15-5-1) vs Kai Kara-France (20-7)
Typ: BRANDON MORENO (Zwycięstwo przez decyzję sędziowską)

Jessica Eye (14-7-1) vs Viviane Araujo (8-1)
Typ: VIVIANE ARAUJO (Zwycięstwo przez decyzję sędziowską)

Punahele Soriano (6-0) vs Oskar Piechota (11-2-1)
Typ: PUNAHELE SORIANO (Zwycięstwo przez poddanie w 1 rundzie)

Autor: Sebastian "Młody" Szczerek