free templates joomla

IBJJF Pan American BJJ Championship 2013 - podsumowanie!

PansyMiniony tydzień był świętem dla fanów BJJ. W kalifornijskim Irvine odbywały się Mistrzostwa PanAmeryki w BJJ. Wśród największych gwiazd nie zabrakło takich asów jak: Andre Galvao, Marcus Almeida, Caio Terra czy bracia Mendes. Po raz pierwszy mają zostać przeprowadzone testy antydopingowe i z tego powodu wielu zawodników nie wystartowało w turnieju. Poniżej podsumowanie zawodów.

Na początku trzeba nadmienić o wielkim sukcesie Gerarda Łabińśkiego z Copacabany Warszawa, który został srebrnym medalistą kategorii niebieskich pasów w wadze średniej. Gratulujemy młodemu zawodnikowi i niebawem ukaże się wywiad z podopiecznym Piotra Wojtkowskiego.

W kategorii koguciej zgodnie z przewidywaniami w finale znaleźli się Caio Terra i Bruno Malfacine z Alliance. Wygrał ten pierwszy i najprawdopodobniej na Mundialu dojdzie do ich rewanżu, który tradycyjnie powinien wygrać Malfacine.

W wadze lekko piórkowej Gui Mendes z Atos nie dał szans rywalom zdobywając złoto. W finale pokonał Larecio Fernandesa z Alliance, co nie było żadną niespodzianką.

W wadze piórkowej jak co roku mamy finał Rafael Mendes vs Ruben Charles znany bardziej jako Cobrinha. Ich walka jest co roku bardzo wyrównana i tylko czasami nie kończy się decyzją sędziów. Sędziowie tym razem dali zwycięstwo zawodnikowi Atosu i gwiazda Alliance musiała zadowolić się srebrnym medalem. Brąz przypadł Mario Reisowi z Alliance i Augusto Mendesowi z Soul Fighters.

W wadze lekkiej również obyło się bez niespodzianek. Michael Langhi i Lucas Lepri z Alliance zamknęli swoją kategorię, a złoto przypadło uczniowi Cobrinhy. Brąz przypadł JT Torresowi z Atos i Viniviusowi Marinho z GF Team.

Waga średnia nigdy nie wzbudza wielkich emocji, ze względu na brak Marcelo Garcii. W tym roku mieliśmy jednak niespodziankę w tej dywizji. Faworyzowani do złota Otavio Sousa z Gracie Barra i Leandro Lo z Ciceiro Costha nie zdobylli żadnego medalu. Złoto przypadło niespodziewanie Clarkowi Gracie z Gracie Elite, a srebro Marcelo 'Lapeli' z CheckMat. Brąz powędrował doostatniej gwiazdy Loyda Irvine'a, DJ Jacksona, a drugi brązowy medal zabrał do domu Vitor Oliveira z GF Team.

Waga półciężka została zdominowana przez Andre Galvao. Słynny zawodnik Atos nie dał szans nikomu i w finale pokonał Guto Camposa z Atos. Brązowy medal wpadł w ręce ikony Gracie Barra, Romulo Barrala i Tarsisa Humpreysa z Alliance.

W wadze ciężkiej rządził Roberto 'Tussa' z Gracie Barra. Pozostałę medale zdobyli zawodnicy CheckMat, a Lucas Leite, faworyt do złoto, wywalczył brązowy medal.

W wadze super ciężkiej brak medalu dla specjalisty od głębokiej półgardy, Bernardo Farii można uznać za zaskoczenie. Jego kolega klubowy z Alliance, Leo Nogueira jednak obronił honor akademii i wygrał całą kategorię. W finale pokonał solidnego juidokę, Gabriela Vellę.

W najcięższej kategorii wagowej zawodnicy CheckMat zdominowali podium. Duńczyk Alexander Trans i Marcus Almeida zamknęli kategorię, a w ich bezpośrednim starciu lepszy okazał się być 'Buchecha'. W pokonanym polu zostawili byłego zapaśnika i speca od tornado guard, Roberto Abreu Filho.

W kategorii absolute Andre Galvao i Marcus Almeida zmierzyli się w finale i po emocjonującej walce zwycięzcą okazał się być młodszy z nich. Wcześniej odprawili Bernardo Farię z Alliance i Nivaldo Oliveirę z CheckMat.

Wśród kobiet bez niespodzianek. Oczywiście co było do wygrania wygrała górująca wszelkimi rozmiarami nad rywalkami Gabi Garcia. Srebro w absolute i w swojej wadze zdobyła Bia Mosquita, co można uznać za niewielkie zaskoczenie.