free templates joomla

UFC 254: Khabib Nurmagomedov dusi Justina Gaethje i kończy karierę! Wyniki & Video

Khabib Nurmagomedov vs Justin GaethjeW sobotę 24-go października na wyspie Yas w Abu Dhabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich odbył się wdługo oczekiwana gala UFC 254: Khabib vs. Gaethje z walką wieczoru będącą starciem o pas wagi lekkiej pomiędzy Khabibem Nurmagomedovem (29-0 MMA, 13-0 UFC) z rosyjskiego Dagestanu a Amerykaniem Justinem Gaethje (22-3 MMA, 5-3 UFC).

Pojedynek miał dać odpowiedź jaka będzie przyszłość wagi lekkiej, ale także w jakiej formie jest dagestański "Orzeł", który po raz pierwszy stawał do walki po śmierci ojca Abdulmanapa Nurmagomedova w lipcu br. roku. Wielu w tym upatrywało możliwości przełamania dominacji Khabiba. Tak się nie stało i niestety prawdopodobnie był to ostatni występ Nurmagomedova w MMA. Ale po kolei.

Gaethje wyszedł do walki z konkretnym planem unieruchomienia nóg Khabiba niskimi kopnięciami i szukania szansy na trafienie silnym ciosem sierpowym w głowę. Początkowo wydawało się to działać, ale tylko do momentu jak presją odpowiedział awarski zawodnik. Nurmagomedov zaczął skracać dystans a Gaethje zaczął robić się coraz bardziej nerwowy. Pierwsza próba sprowadzenia pokazała już jakiej klasy są zapasy Khabiba, który mimo niekorzystnej pozycji, szybko przetoczył Gaethje i przystąpił do demolki Amerykanina. Finalnie próbował zakończyć rundę poddaniem, ale zabrakło nieco czasu.

Druga runda zaczęła się od razu od presji dosłownie pom minucie Khabib poszedł po sprowadzenie i rozpoczął się ostatni akt walki. Khabib zdobył dosiad i próbował trójkąta rękoma. Kiedy Geathje obronił to, błyskawicznie przeszedł do trójkątnego duszenia nogami. I to był koniec, bo Amerykanin zaczął gwałtownie klepać na znak poddania czego nie zauważył sędzia Jason Herzog, stojący bezradnie. Kiedy przerwał Gaethje był już przyduszony na tyle skutecznie, że stracił przytomność. Szybko ją odzyskał i nic wielkiego mu się nie stało, ale to był ewidentny błąd.

Dalsze fakty są zaś takie, że Nurmagomedov wygrał 13 walkę w UFC i po raz trzeci obronił pas mistrza wagi lekkiej. Pas zdobył w walce z Alem Iaquintą na UFC 223 w kwietniu 2018 roku. To statystyczne dane. Jednak zaraz po zakończeniu walki poinformował, iż był to jego ostatni pojedynek, bo obiecał matce zakończyć karierę. Wcześniejsze spekulacje rosyjskiej prasy okazały się w tym wypadku prawdziwe. Finalnie poddanie Gaethje otrzymało bonus "Performance of the Night" i był to  trzeci bonus w krierze zawodnika z Rosji.

W co-main event gali były mistrz wagi średniej Robert Whittaker (22-5 MMA, 13-3 UFC) z Nowej Zelandii dość wyraźnie wypunktował Amerykanina Jareda Cannoniera (13-5 MMA, 6-5 UFC), dawniej rywala naszego Jana Błachowicza w wadze półciężkiej. "The Reaper" zasygnalizował, że nie zamierza jeszcze rezygnować z walk o najwyższe cele. W wadze ciężkiej rozbicie Walta Harrisa (13-9 MMA, 6-8 UFC) zajęło Alexandrowi Volkovowi (32-8 MMA, 6-2 UFC) zaledwie trochę ponad rundę, gdy trafił go frontalnym kopnięciem w tułów i dobił serią uderzeń.

Wielu czekało na rewanż Magomeda Ankalaeva (14-1 MMA, 5-1 UFC) z Rosji z Ionem Cutelabą (15-6 MMA, 4-5 UFC) z Mołdawii. Pierwsza walka walka została zdaniem Iona przerwana za wcześnie a kolejne próby rewanżu paraliżował Covid-19. Ostecznie za którymś razem udało się ją doprowadzić do finału i Ion zebrał solidne lanie nim został znokautowany ostatecznie w pierwszej rundzie. Ankalaev został wyróżniony bonusem "Performance of the Night". Organizacja za "Najlepszą Walkę Wieczoru" uznała pojedynek Casey Kenney (16-2-1 MMA, 5-1 UFC) kontra Nathaniel Wood (17-5 MMA, 4-2 UFC) w 140 funtowym catchweight. Obaj zawodnicy otrzymali po 50 tysięcy dolarów.

Komplet wyników:

Karta wstępna
70,8 kg: Joel Alvarez (Hiszpania) pokonał Alexandra Yakovleva (Rosja) przez poddanie (dźwignia na ramię) w 1 rundzie (3:00 min)
57,2 kg: Miranda Maverick (Brazylia) pokonała Lianę Jojua (Gruzja) przez TKO (zatrzymanie lekarza) po 1 rundzie (5:00 min)
93,4 kg: Sam Alvey (USA) vs Da Un Jung (Korea) - Remis (28-29, 29-28, 28-28)
77,6 kg: Shavkat Rakhmonov (Kazachstan) pokonał Alexa "Cowboya" Oliveirę (Brazylia) przez poddanie (gilotymowe duszenie) w 1 rundzie (4:40 min)
63,5 kg: Casey Kenney (USA) pokonał Nathaniela Wooda (Anglia) przez decyzję 3-0 (29-28, 29-28, 30-27)
120,7 kg: Tai Tuivasa (Australia) pokonał Stefana Struve (Holandia) przez TKO (uderzenia) w 1 rundzie (4:59 min)

Karta główna
93,4 kg: Magomed Ankalaev (Rosja) pokonał Iona Cutelaba (Mołdawia) przez KO (uderzenia) w 1 rundzie (4:19 min)
57,2 kg: Lauren Murphy (USA) pokonała Liliyę Shakirovą (Uzbekistan) przez dpoddanie (duszenie zza pleców) w 2 rundzie (3:31 min)
84,4 kg: Phil Hawes (USA) pokonał Jacoba Malkouna (Australia) przez KO (uderzenia) w 1 rundzie (0:18 min)
120,7 kg: Alexander Volkov (Rosja) pokonał Walta Harrisa (USA) przez TKO (kopnięcie & uderzenia) w 2 rundzie (1:15 min)
84,4 kg: Robert Whittaker (Nowa Zelandia) pokonał Jareda Cannonniera (USA) przez decyzje 3-0 (29-28, 29-28, 29-28)

Main event
70,3 kg: Khabib Nurmagomedov (Rosja) pokonał Justina Gaethje (USA) przez poddanie (trójkąte duszenie nogami) w 2 rundzie  (1:34 min)