free templates joomla

Rizin 20: Kapel, Procházka, Seo Hee Ham i Tofiq Musayev z pasami! 29 tysięcy widzów na Sylwestrowej gali w Saitamie! Wyniki & Video

Manel Kape Rizin FFW sylwestrowy poranek 31-go grudnia japońska organizacja Rizin Fighting Federation przeprowadziła swój 20 event, który tradycyjnie trafił do hali Saitama Super Arena w Saitamie. Walka o pas w wadze koguciej Portuga Manela Kapela (15-4) i Japończyka Kaia Asakura (14-2) była main eventem gali, ale podczas imprezy odbyły się także inne walki o pasy i turniejowe zmagania.

We wspomnianym pojedynku Kapela z Japończykiem doszło do rewanżu, bowiem 26-letni Asakura w maju 2018 podczas Rizin 10 pokonał na punkty Kapela. Potem wygrał kolejne 4 walki, w sotatniej łamiąc szczękę weteranowi UFC, którym był Ulka Sasaki. Jeszcze wcześniej dokonał sensacji demolując cenionego wcześniej w UFC mistrza Bellatora, Kyoji Horiguchi.

Kapelowi wystarczyły dwie walki i nie był faworytem, bo pokonywali go też Horiguchi i Sasaki. Walka rozgrała się w drugim starciu. Kapel przyjął kilka mocnych uderzeń, ale i oddał jeszcze mocniejsze posyłając dwukrotnie słynącego z mocnego uderzenia rywala na deski i dobijając na początku drugiej rundy.

Pas wagi atomowej (108 lbs/49 kg) zdobyła weteranka UFC i była mistrzyni japońskiej Deep Koreanka Seo Hee Ham (23-8) rewanżując się za dwie porażki z przeszłości Japonce Ayace Hamasaki (19-3). Trzeci regularny pas wagi półciężkiej po raz pierwszy obronił rewelacyjny w japońskiej organizacji Czech Jiří Procházka (26-3), który zdemolował słynnego zapaśnikam C.B. Dollawaya (17-10) z USA). Z kolei pas turniejowy zdobył 30-letni Azer Tofiq Musayev (17-3) pokonując na punkty w finale czterosobowego zestawienia słabszego z dwóch brazylijskich braci "Pitbull" Patricky Freire (22-9).

Warto zwrócić też uwagę na wygraną mistrza wagi półciężkiej południowo-afrykańskiej EFC Simona Biyonga (7-1) z Kamerunu, który po niełatwej walce pokonał Rosjanina Vitalya Shemetova (23-12) rozbijając go w drugim starciu. Shemetov nie wykorzystał szansy na wyciągnięcie dźwigni na ramię w pierwszym starciu i stracił w trakcie tego sporo sił. Druga runda była formalnością dla Kameruńczyka. Niestety nie popisał się mistrz olimpijski w Judo z 2008 roku Satoshi Ishii (22-11-1) ulegając Amerykaninowi Jake'owi Heunowi (14-9), który trafił go podbródkowym i dobił na ziemii. Ishii samych rodaków do siebie nie przekonał wychodząc pod chorwacką banderą.

Dwie walki kickboxerskie były emocjonujące i zwycięzali w nich faworyci. Głównym był słynny Tenshin Nasukawa (34-0) znany z bokserskiej walki z Floydem Mayweatherem Jr. kiedy to dostał straszliwe lanie. Tym razem 21-latek w swojej kategorii wagowej znokautował starszego o 7 lat Rui Ebatę (40-3) nie dając m szans już w pierwszej rundzie i kończąc walkę na kilkanaście sekund przed końcem starcia numer jeden. W drugim pojedynku Taiga Kawabe porozcinał Taiju Shiratori.

Tradycja sylwestrowych gal jest długa w Kraju Kwitnącej Wiśni i pamięta czasy słynnej Pride FC, z którą łączy się osoba prezesa Nobuyuki Sakakibary. Właśnie ten duch przyświecał gali Rizin 20 chociaż postacie były zgoła inne i innego formatu niż miało to miejsce przed kilkunastu laty. Mimo anachronizmów jak zezwalanie na walki w zapaśniczych butach, niezmienna pozostaje postawa japońskich kibiców, którzy w liczbie 29,315 osób, zjawili się w gigantycznej hali Saitama Super Arena.

Komplet wyników:

Main event
61 kg: Manel Kape (Portugalia) pokonał Kaia Asakurę (Japonia) przez TKO (uderzenia) w 2 rundzie (0:38 min)

Karta główna
KB 56 kg: Tenshin Nasukawa (Japonia) pokonał Rui Ebatę (Japonia) przez TKO (3 x nokdaun) w 1 rundzie (2:46 min)
49 kg: Seo Hee Ham (Korea) pokonała Ayaka Hamasaki by split decision – for atomweight title
66 kg: Mikuru Asakura (Japonia) pokonał John “Macapa” Teixeira (Brazylia) przez decyzję 3-0
50,8 kg: Rena Kubota (Japonia) pokonała Lindsey VanZandt (USA) przez TKO (zatrzymanie cornera) w 3 rundzie (4:42 min)

Grand Prix - Finał
71 kg: Tofiq Musayev (Azerbejdżan) pokonał Patricky "Pitbulla" Freire (Brazylia) przez decyzję 3-0


93 kg: Jiří Procházka (Czechy) pokonał C.B. Dollawaya (USA) przez KO (uderzenia) w 1 rundzie (1:55 min)
93 kg: Simon Biyong (Kamerun) pokonał Vitalya Shemetova (Rosja) przez TKO (uderzenia) w 2 rundzie (0:58 min)
61 kg: Hiromasa Ogikubo (Japonia) pokonał Shintaro Ishiwatari (Japonia) przez niejednogłośną decyzję 2-1
105 kg: Jake Heun (USA) pokonał Satoshi Ishii (Chorwacja) przez TKO (uderzenia) w 1 rundzie (1:12 min)
61,2 kg: Patrick Mix (USA) pokonał Yuki Motoya (Japonia) przez (gilotynowe duszenie) w 1 rundzie (1:37 min)
KB 62 kg: Taiju Shiratori (Japonia) pokonał Taiga Kawabe (Japonia) przez TKO (rozcięcie) po 2 rundzie (3:00 min)
49 kg: Miyuu Yamamoto (Japonia) pokonała Suwanan Boonsorn (Tajlandia) przez decyzję 3-0

Lightweight Grand Prix - Półfinał
71 kg: Patricky "Pitbull" Freire (Brazylia) pokonał Luiza Gustavo (Brazylia) przez KO (uderzenia) w 1 rundzie (0:28 min)
71 kg: Tofiq Musaev (Azerbejdżan) pokonał Johnny Case'a (USA) przez TKO (uderzenia) w 1 rundzie (2:46 min)