free templates joomla

Fightsport Awards 2014 - Polski Kickboxing & Muay Thai

Fightsport AwardsUbiegły rok 2014 w polskim Muay Thai i Kickboxingu obfitował w wiele ekscytujących wydarzeń, które miały wpływ na rynek nowoczesnych Sportów Walki zarówno na świecie jak i w Polsce. Na naszym portalu mogliście obserwować większość z nich, a te najważniejsze i mające największe znaczenie postanowiliśmy docenić i wyróżnić nagrodami Fightsport Awards 2014.

Są one docenieniem ich wartości w odniesieniu do rynku Muay Thai i Kickboxingu, jako wiodących formuł walki grupujących zainteresowanie fanów sztuk Walki. Nie poddawaliśmy ich pod głosowanie fanów, ale wspólnymi siłami naszych Redaktorów zdecydowaliśmy o naszych subiektywnych wyborach, które uzasadniamy i które nie muszą się pokrywać z innymi klasyfikacjami.

W naszych klasyfikacjach i podsumowaniu skupiliśmy się na zawodowym sporcie. Braliśmy pod uwagę przede wszystkim sukcesy ludzi i organizacji, którzy podchodzą profesjonalnie i są zdeterminowani na osiąganie celów w zawodowym sporcie. Nawet największe sukcesy amatorskie, nie są tym samym co zawodowe, aczkolwiek w przypadku kilku zawodników, wyniki osiągnięte na amatorskich imprezach rangi międzynarodowej pomogły im w znalezieniu się w naszym podsumowaniu. To zostało jasno przez nas określone w uzasadnieniu wyboru. Jako pierwsze publikujemy oceny 2014 roku w odniesieniu do Wydarzeń Polskiego Kickboxingu i Muay Thai. Zapraszamy zapoznania się ze zwycięzcami naszych nominacji:

Kickboxing / Muay Thai - Polska

ZAWODNIK ROKU
1. Dawid Kasperski (Puncher Wrocław)
2. Tomasz Sarara (TS Wisła Kraków)
3. Marcin Parcheta/Mateusz Kopiec/Tomasz Makowski
4. Rafał Dudek/Oskar Staszczak/Paweł Jędrzejczyk

Mimo wyraźnego ożywienia na polskim rynku walk zawodowych a także udziału polskich zawodników w europejskich wydarzeniach, nie łatwo było wybrać lidera i najlepszego zawodowca w walkach na zasadach K-1 czy Muay Thai. Statystycznie zwycięzca naszej klasyfikacji Dawid Kasperski wygrał dwie walki na SuperKombat i jedną przegrał a np. Tomasz Sarara czy Rafał Dudek wygrywali trzykrotnie. Jednak ranga turnieju czy gali była różna w każdym przypadku i stąd wygrana Kasperskiego, który poprawił to sukcesami amatorskimi. Trzecie miejsca ex aequo zdobywali Marcin Parcheta, Mateusz Kopiec i Tomasz Makowski , którzy przeplatali dobre walki porażkami, ale walczyli też na bardzo dobrych imprezach. Dodatkowo Kopiec zdobył tytuł amatorskiego mistrza Europy IFMA co jest jego jednym z największych sukcesów personalnych a także dotarł do finału turnieju KOK w Płocku i zdaniem wielu powinien być zwycięzcą. Sukcesy Rafała Dudka, Oskara Staszczaka i Pawła Jędrzejczyka nieznacznie ustępują wcześniej wymienionym i oni także wspólnie zostali docenieni. Minimalnie poza podium znalazł się Jarosław Daszke i Piotr Rogosz, oraz kilku innych zawodników.

ZAWODNICZKA ROKU
1. Sylwia Juśkiewicz (Fight Club Shi-kon Łódź)
2. Kamila Bałanda (Champion Gdańsk)
3. Iwona Nieroda (Diament Pstrągowa)
4. Judyta Niepogoda (Gladiator Siedlce)
5. Martyna Król (Sasiprapa Gym)

W klasyfikacji kobiet bez żadnych wątpliwości zwyciężczynią okazała się Sylwia Juśkiewicz z Fight Club Shi-kon Łódź, która wygrała dwie niezwykle ważne i prestiżowe walki na galach FEN i stała się wizytówką tej organizacji. Pokonanie Marty Chojnoskiej a później wyżej notowanej Leny Ovchynnikovej z Ukrainy pokazało z jakiej skali talentem mamy do czynienia. Brązowy medal ME Sanda i MP Oriental Rules plus brązowy medal MP w Kickboxingu K-1 Rules poparł tylko sukcesy zawodowe. Pozostałe zawodniczki prezentowały wyrównaną stawkę. Dwa zwycięstwa zawodowe odniosła także Kamila Bałanda z Championa Gdańsk. Iwona Nieroda także prezentowała dobrą dyspozycję, ale ona, główne trofeum wywalczyła w formule low-kick.

WALKA ROKU
1. Piotr Kobylański vs Ilias Bulaid(KOK World GP In Gdansk)
2. Tomasz Makowski vs Antoine Habash (FEN 3)
3. Sylwia Juśkiewicz vs Lena Ovchynnikova (FEN 3)
4. Mateusz Kopiec vs Chris Baya (KOK World GP In Plock)
5. Jarosław Daszke vs Łukasz Gawlik (FEN 4)

Pojedynek Kobylański vs Bulaid na KOK w Gdańsku bezsprzecznie oczarował wszystkich. Obaj zawodnicy rzucili na szalę wszystko. Klasa obu była widoczna i na tle wszystkich walk w tym roku na polskim rynku zdecydowanie się wyróżnił. Drugie miejsce to dramatyczny bój Makowskiego z Habashem na FEN 3. Obaj są światowej klasy zawodnikami i nie jest łatwo o takie zestawienie tak klasowych zawodników. Mniejsza zresztą o zwycięzców czy pokonanych. Ważne było widowisko i poziom obu pojedynków a ten był światowy. Kolejne miejsce to docenienie walk kobiecych i ich wymiaru i zaciętości. Walka Juśkiewicz - Ovchynnikova w pełni na to zasługuje.

NOKAUT ROKU
1. Przemysław Ziemnicki vs Sergei Morari(KOK World GP In Gdansk)
2. Yuri Dobko vs Tomasz Klimiuk (East Side Fight 1)
3. Paweł Biszczak vs Michał Ronkiewicz (Zgorzelec Fight Night)
4. Radosław Rydzewski vs Andrey Krupnyakov (East Side Fight 1)
5. Paweł Biszczak vs Wojciech Kosowski MP K-1 Rules Wrocław

Niestety, rzadkiej urody nokaut dokonany był na polskim zawodniku, gdy podczas gali KOK w Gdańsku Sergei Morari znokautował weterana full-contactu Przemysława Ziemnickiego. Podobnie stało się w drugim przypadku, gdy Yuri Dobko trafił sierpowym ciosem Tomasza Klimiuka.

TRENER ROKU
1. Janusz Janowski(Puncher Wrocław)
2. Łukasz Rola (Palestra Warszawa)
3. Bogdan Bliźniak (Champion Gdańsk)/Grzegorz Chałbiński (Fight Club Shi-kon Łódź)
4. Robert Rajewski (Rajewski Team)
5. Rafał Kałużny (Duet Gdańsk)

To jeden z najtrudniejszych wyborów z uwagi na bardzo małą ilość walk zawodowych na międzynarodowym poziomie. Na tym tle zdecydowanie wyróżniał się trener Janusz Janowski, który nie błyszczał w mediach za to solidnie pracował na rzecz takich zawodników jak Dawid Kasperski czy Paweł Jędrzejczyk.

GALA ROKU
1. FEN 3 (Wrocław)
2. KOK World GP (Gdańsk)
3. East Side Fight 1 (Białystok)
4. Gala Finałowa ME Muay Thai (Kraków)
5. MFC 7 (Nowa Sól)
5. FEN 2 (Wrocław)

Zdecydowanie na krajowej scenie wzrosła ilość zawodowych walk i ich znaczenie. Chyba minął czas walk w ochraniaczach i ogłaszanie ich jako "zawodowych" na galach. Dodatkowo oprawa imprez w naszym kraju przestała odbiegać od światowych standardów. Zdecydowanie galą, która zaszokowała wszystkich była FEN 3 "The War is Coming" i 4,5 tysiąca widzów w legendarnej wrocławskiej Hali Stulecia. Drugie miejsce należało do KOK w Gdańsku i grupy IBF. Pozostałe gale były również na bardzo wysokim poziomie i niewiele odstawały od standardów europejskich o ile w ogóle.

ORGANIZACJA ROKU
1. Fight Exclusive Night
2. International Bushido Federation
3. Makowski Fighting Championship
4. East Side Fight
5. Polski Związek Muay Thai

Organizacja Fight Exclusive Night zdecydowanie rozruszała krajowy rynek. Nie bacząc na to, iż nasza konkurencja zdecydowanie wspierała inne projekty i długo nie zauważała FEN to włącznie z drugą galą FEN 2 we Wrocławiu, organizacja wniosła kilkanaście zawodowych walk i dała szansę na pokazanie się wielu fighterom z Polski. Dodatkowo projekt trafił do stacji FightBox i Polsat Sport. Druga International Bushido Federation, także dała polskiemu rynkowi kilkanaście walk i zostały one wyemitowane w kilkudziesięciu krajach na antenie Eurosport.