free templates joomla

Czeczeński zawodnik UFC aresztowany za napad i tortury w Tajlandii!

AskhabovNie tylko samymi treningami żyją zawodnicy MMA podczas różnego rodzaju campów i zgrupowań. Pokazuje to historia czeczeńskich braci bliźniaków Ashkabov w Tajlandii. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, iż Khusein Askhabov i jego brat bliźniak Hassan zostali aresztowani w Tajlandii za napad. Takie rzeczy zdarzają się również, ale faktem jest, że Khusein Askhabov jest zawodnikiem amerykańskiej UFC i ta niewątpliwie będzie musiała zareagować na ten fakt.

Z doniesień wynika, że bracia Askhabov wraz z trzema nieznanym jeszcze organom policji obywatelem Kazachstanu włamali się do willi na wyspie Phuket. Phuket News powołując się na swoje źródła poinformowało, że do zdarzenia doszło 3 września około godziny 23:00 czasu lokalnego, kiedy trzech mężczyzn weszło do willi wynajmowanej przez bogatego obywatela Włoch bocznymi drzwiami i zaatakowałoło go.

Według niego nigdy wcześniej nie widział tej trójki. Sprawcy wywlekli mężczyznę z sypialni, po czym związali, zakneblowali i zawiązali mu oczy. Następnie otrzymali telefon od osoby, która organizowała atak i całe trio rozpoczęło przesłuchiwanie ofiary w sprawie lokalizacji dysku zawierającego dane kryptowaluty. Włoch zaprzeczył istnieniu takiego dysku, w wyniku czego zaczęli go bić.

Tortury trwały całą noc – ofiara miała liczne siniaki na twarzy i ciele. Trzej mężczyźni w końcu opuścili willę, pozostawiając Włocha związanego i zakneblowanego. Na nagraniu z monitoringu ośrodka widać, jak Włoch opuszcza willę następnego dnia o 16:48 czasu lokalnego i toczy się ścieżką. W tym momencie był nadal związany i nie wyjął jeszcze knebla z ust. W tym stanie trafił na policję a ta natychmiast zabezpieczyła monitoring willi o czym sprawcy zdawali się nie wiedzieć. Po nitce do kłębka i momentalnie ustalono rysopisy i narodowość sprawców. Okazało się też, że nie tylko wspomniana trójka brała udział w napadzie.

Na jaw wyszła tożsamość trzech kazachskich napastników. 4 września o godzinie 6:58 przeszli kontrolę imigracyjną na międzynarodowym lotnisku w Phuket. Mężczyźni wsiedli do samolotu lecącego z Phuket do Dubaju i obecnie prawdopodobnie przebywają tam lub w Kazachstanie.

Zatrzymania potwierdził raport szefa policji Cherng Talay, pułkownika Chalermchai Khersawat. Raport potwierdził aresztowania 28-letnich rosyjskich braci bliźniaków Khasana i Khuseina Askhabovów. W dokumencie nie wskazano, gdzie aresztowano bliźniaków, ale ujawniono, że zostali zatrzymani na podstawie nakazów aresztowania nr 479/2566 i nr 480/2566, wydanych przez Sąd Prowincji Phuket w poniedziałek 4 września.

Ze sprawozdania wynika, że aresztowań dokonano w celu pociągnięcia braci do odpowiedzialności za rozbój i tortury. Według tajskiego prawa działania te stanowią trzy poważne przestępstwa: tortury, nieludzkie lub poniżające traktowanie oraz kradzież.

Raport potwierdza kradzież mienia o wartości ponad 12 milionów bahtów. Skradziono trzy zegarki: Rolex Daytona o wartości 2 476 500 bahtów, Patek Philippe Nautilus o wartości 3 805 250 bahtów  i GRAFF o wartości 1 600 200 bahtów. Ponadto na liście znalazł się jeden Macbook, nowy iPhone 13 i iPhone 14, oraz para okularów przeciwsłonecznych. Ofierze skradziono też paszport, kartę debetową ADIB (Abu Dhabi Islamic Bank) i hasła dostępu do telefonów, sejfów i komputerów.

Ale to nie wszystko. Phuket News donosi, że trzej mężczyźni ukradli z sejfu 40 000 euro w gotówce, a kolejne 16 000 euro wypłacili w Dubaju za pomocą skradzionej karty debetowej, co później ujawniono. Według tajskiego portalu, Włoch po raz pierwszy spotkał braci Askhabov w kawiarni na plaży w kurorcie Cherng Talay około rok temu. Znali się od ostatniego roku, ale on nigdy wcześniej nie widział Kazachów, którzy go zaatakowali. Policja stara się rozwikłać całą zagadkę i zleceniodowców napadu.

Na reakcję Ultimate Fighting Championship nie trzeba było długo czekać. UFC odwołało walkę Askhabova z Danielem Pinedą, która miała odbyć się 7 października na UFC Fight Night 226 w Las Vegas w USA. Informację podało ESPN MMA. „UFC jest świadome niedawnego aresztowania i zarzutów postawionych Khuseinowi Askhabovowi” – stwierdziła organizacja w oświadczeniu. „Organizacja będzie nadal gromadzić dodatkowe informacje na temat tego zdarzenia”. „UFC da możliwość zakończenia procesu prawnego przed wydaniem jakichkolwiek dalszych ogłoszeń, ale walka zaplanowana na 7 października została odwołana”. Askhabov zadebiutował w UFC 18 lutego na UFC Fight Night 219 przegrywając z Jamallem Emmersem (19-6) jednogłośną decyzją. Do tamtego pojedynku legitymował się rekordem 23-0, szumnie deklarował, iż chce zdobyć pas organizacji i zakończyć karierę z bilansem 30-0. Jak pokazuje ta historia, to się nie uda.
 
Autor: Tomasz Majewski
źródło: Rosja/championat