free templates joomla

Rewanż Jiri Prohazka kontra Glover Teixeira planowany na UFC 282

Glover Teixeira vs Jiri ProhazkaNajprawdopodobnie rewanż pomiędzy Czechem Jirim Prochazką  (29-3-1 MMA, 3-0 UFC), obecnym mistrzem wagi półciężkiej, a byłym championem Brazylijczykiem Gloverem Teixeirą (33-8 MMA, 16-6 UFC) jest planowany na galę UFC 282, która ma ma odbyć się 10 grudnia w Las Vegas (USA).

Obaj zmierzyli się ze sobą na UFC 275 w Singapurze i była to jedna z najlepszych walk 2022 roku. Prohazka pozbawił pasa 42-letniego Brazylijczyka. Stało się to w ostatnich sekundach walki, gdy weteran prowadził na punkty na kartach u dwóch z trzech sędziów. 29-letni Czech duszeniem zza pleców pokonał Glovera w jego pierwszym pojedynku w obronie trofeum wydartego naszemu Janowi Błachowiczowi w 2021 roku.

Dramatyczny pojedynek "ujął za serce" prezesa UFC Danę White i kibiców, stąd też natychmiastowa decyzja o rewanżu. Niestety skomplikowała ona nieco stabilną wydawałoby się sytuację w kategorii półciężkiej. Murowanym pretendentem był Błachowicz liczący na bój z Prohazką, który byłby atrakcją dla Polaków, Czechów i europejskiej widowni. Polak wygrał z Aleksandarem Rakicem, ale niechętni Polakowi eksperci wytykali to jako kontuzję młodego Serba (m.in. Chael Sonnen - przyp. red.). Tego samego nie podkreślali jednak w stosunku do Magomeda Ankalaeva, który walczył z Anthonym Smithem ostatnio. Tyle, że Smith do kolejnej rundy wyszedł ze złamaną nogą i nie poddał się. Zatem bardzo realne wydaje się starcie Polaka z Dagestańczykiem a zwycięzca walczyć będzie o pas z Prohazką lub Teixeirą. Oczywiście o ile obaj dotrwają do grudniowej walki.

Glover Teixeira jest najstarszym zawodnikiem, który zdobył pas po raz pierwszy. Stał się nim pokonując liczącego 38 lat Jana Błachowicza w październiku 2021 roku. Mieszkający w USA Brazylijczyk ma na koncie 33 zwycięstwa i 8 porażek.  Dwukrotnie był pretendentem do pasa mistrzowskiego. Za pierwszym razem pokonał go dominator tej wagi, Jon Jones.

Kariera Czecha nie ma precedensu, bowiem zdobył pas wagi półciężkiej w swojej trzeciej walce w UFC. Umożliwiła mu to jego zwycięska passa 13 walk ukoronowane też mistrzostwem Rizin Fighting Federation w Japonii. Jego rekord to 29 zwycięstw, 3 porażki i jeden remis.