free templates joomla

Mistrz olimpijski skazany za morderstwo

Naidangin TüvshinbajarPierwszy mongolski mistrz olimpijski w Judo, Naidangin Tüvshinbajar został skazany przez sąd okręgu Khan-Uul, w Ułan Bator, na 16 lat więzienia za morderstwo. 38-letni sportowiec w kwietniu 2021 roku, będąc pod wpływem alkoholu, zamordował swojego przyjaciela z dzieciństwa, Erdenebilega Enkhbatina.

Mężczyzna doznał urazu mózgu po uderzeniach ciężkim przedmiotem - poinformowała o tym krajowa agencja informacyjna tego kraju. Tüvshinbajar to nie tylko mistrz i wicemistrz olimpijski w Judo, ale także były prezydent Mongolskiego Narodowego Komitetu Olimpijskiego (MNOC). Funkcji zrzekł się dopiero po 20 dniach aresztu.

Mistrzowstwo olimpijskie zdobył w Pekinie (2008), a cztery lata później (Londyn 2012) był srebrnym medalistą w wadze do 100 kg. Zaangażował się także w politykę i popierał kandydata Partii Demokratycznej w wyborach na prezydenta Mongolii, Khaltmaagiina Battulgi, który był mistrzem świata w Sambo. Było to na tyle skuteczne, że ten wygrał wybory i przez cztery lata pełnił funkcję prezydenta Mongolii (2017-2021).

Złoty medal z Pekinu był pierwszym jaki Mogolia zdobyła nie tylko w Judo, ale we wszystkich dyscyplinach olimpijskich.

Autor: Tomasz Majewski