free templates joomla

UFC 259: Błachowicz vs Adesanya - TYPOWANIE REDAKCJI FIGHTSPORT!

UFC 259Las Vegas w stanie Nevada, 6.03.21r., to ważna data dla każdego fana MMA na świecie, a szczególnie w Polsce, ponieważ będziemy świadkami starcia "Mistrz kontra Mistrz"na gali UFC 259 a dokładniej nasz Janek Błachowicz skrzyżuje pięści w oktagonie z niepokonanym "złotym dzieckiem" światowego MMA, czyli Israelem Adesanyą.

Gala UFC 259 to dokładnie 3 mistrzowskie starcie, które zapewne będą obfitować w ciekawe wymiany ciosów i bardzo techniczne kulanki w parterze. My jako redakcja postanowiliśmy się zabawić w typowanie tego wydarzenia, a także krótką analizę walk z karty głównej. Zapraszamy do czytania!


WALKA O MISTRZOSTWO KATEGORII PÓŁCIĘŻKIEJ (-93kg):

JAN BŁACHOWICZ (27-8) vs ISRAEL ADESANYA (20-0)
Pięciorundowe starcie mistrzowskie pomiędzy Jankiem Błachowiczem, a Israelem Adesany'ą będzie wisienką na torcie tej 259 numerowanej gali UFC. Mistrz kategorii średniej chce zdobyć kolejny pas w wyższej wadze i zostać podwójnym mistrzem, ale świeżo upieczony champion z Polski zapewne postawi twarde warunki, żeby tego marzenia niepokonany dotychczas zawodnik z Nigerii, nie mógł zrealizować. Israel to głównie zawodnik, który walkę w stójce ma opanowaną do perfekcji, ponieważ w przeszłości stoczył dużo walk w kickboxingu, k1 jak i w boksie. W MMA nie zaznał jeszcze porażki. Zdobył mistrzostwo kategorii średniej pokonując w pięknym stylu mocnego Roberta Whittakera. Udanie dwa razy obronił swój mistrzowski pas w walkach z Yoel Romero i Paulo Costa. Janek Błachowicz sięgnął po mistrzostwo w kategorii półciężkiej 26.09.2020r., pokonując przez ciężki nokaut w 2 rundzie Dominicka Reyesa. Aktualnie Jano jest na fali 4 zwycięstw z rzędu. Jego dorobek w UFC to 10 zwycięstw i 5 porażek. Po raz kolejny Polak nie jest stawiany w roli faworyta przez bukmacherów, ale my nie widzimy innego scenariusza jak zwycięstwo Janka Błachowicza. Przypuszczamy, że game plan na walkę może być taki, że Jano zaatakuje mocno od 1 rundy swojego rywala i dobrą bazą zapaśniczą będzie go dominować i zyskiwać przewagę na kartach punktowych u sędziów. Wielkie znaczenie będzie miała też ogromna przewaga warunków fizycznych Janka nad Israelem. Uważamy, że w 3 rundzie gdy Israel będzie chciał odrobić 2 poprzednie przegrane rundy, zrobi się odważniejszy i popełni błąd podczas ataku, a Janek wtedy to wykorzysta i kolejny raz udowodni legendarną polską siłę, a tym samym poślę zawodnika z Nigerii na deski, a tam dokończenie walki pięściami i ciosami młotkowymi będzie już tylko formalnością.
TYP: JAN BŁACHOWICZ (Zwycięstwo przez KO/TKO w 3 rundzie)

WALKA O MISTRZOSTWO KATEGORII PIÓRKOWEJ KOBIET (-65.8 kg):

AMANDA NUNES (20-4) vs MEGAN ANDERSON (10-4)
Czujemy tutaj ogromną niespodziankę w postaci zwycięstwa pretendentki do tytułu mistrzowskiego. Amanda Nunes jest na fali 11 zwycięstw z rzędu. Ostatni raz zaznała smaku goryczy porażki, 27.09.2014r., z rąk Cat Zingano, kiedy to została odprawiona przed czasem w 3 rundzie walki. Dwa ostanie zwycięstwa Amandy to wygrane poprzez decyzje sędziowskie. Jej rywalka dwa ostatnie pojedynki wygrała w pięknym stylu przed czasem w pierwszych rund walk. Odprawiała kolejno, Zarah Fairn dos Santos i Norman Dumont. Z jej wypowiedzi można słyszeć, że jest bardzo zmotywowana do walki o pas mistrzowski i trenuje tak ostro jak nigdy wcześniej. Natomiast Amandę trapiły w ostatnim czasie kontuzje, skakała dość często po tych kategoriach wagowych i bycie już tyle czasy na szczycie w kobiecym MMA może być dla niej tzw. gwoździem do trumny, ponieważ wiele przypadków w sportach walki nam już to pokazało, że jak ktoś za długo jest mistrzem to później nie ma już tego głodu sukcesu, a to tak zmotywowana zawodniczka jak Megan Anderson może wykorzystać. Uważamy, że słabo przygotowaną do pojedynku Brazylijkę, zawodniczka z Australii ustrzeli jednym ze swoich mocnych ciosów i tak zakończy tą walkę. Spodziewamy się w głosie Bruce Buffer na koniec pojedynku zdania..."AND NEW"!
TYP: MEGAN ANDERSON (Zwycięstwo przez KO/TKO w 2 rundzie)

WALKA O MISTRZOSTWO KATEGORII KOGUCIEJ (-61.2KG):

PETER YAN (15-1) vs ALJAMAIN STERLING (19-3)
Kategoria kogucia i pierwsza z walk mistrzowskich na dzisiejszej gali UFC 259. Rosjanin jest mistrzem od 11.07.2020r., kiedy to pokonał Jose Aldo przez TKO w 5 rundzie. W UFC jest niepokonanym zawodnikiem, a przegrał tylko raz w swojej karierze przez niejednogłośną decyzję sędziowską w 2016r.. Jego rywal, czyli Amerykanin, to zawodnik, który dla UFC walczy od 2014r. i jak dotychczas zbudował rekord w tej federacji 11 zwycięstw i 3 porażek. Obaj panowie lubią kończyć swoje walki przed czasem, ale aczkolwiek w ich starciu mistrzowskim przewidujemy pełne 5 rund. Aljamain uwielbia toczyć pojedynki w płaszczyźnie parterowej, a Peter to człowiek o mocnym uderzeniu jak na swoją wagę i preferuje bardziej klasyczną walkę w stójce. Będzie to bardzo wyrównane starcie, ale ostatecznie uważamy, że aktualny mistrz pozostanie zwycięzcą tego starcia na kartach sędziowskich.
TYP: PETER YAN (Zwycięstwo przez decyzję sędziowską)

KARTA GŁÓWNA - POZOSTAŁE WALKI:

ISLAM MAKHACHEV (18-1) vs DREW DOBER (23-9)
Walka w kategorii lekkiej pomiędzy zawodnikiem z Rosji i Amerykaninem może odbywać się głównie w płaszczyźnie parterowej, ale i tam nie będziemy się nudzić bo obaj panowie prezentują świetne zapasy oraz BJJ. Islam nie poniósł porażki od 2015r., a Drew ostatni raz wychodził pokonany z oktagonu w 2019r.. Rosjanin w swojej karierze miał okazję walczyć z takimi topowymi zawodnikami, jak np.: Gleison Tibau, Nik Lentz czy Arman Tsarkuyan, a za to Amerykanin może poszczycić się wielki bojami z takimi sportowcami, jak np.: Beneil Dariush, Frank Camacho czy Olivier Aubin-Mercier. Stawiamy w tej walce na zwycięstwo Islama Makhachev'a, a głównie dlatego, że jego umęczający zapaśniczy styl da mu sporą przewagę w całym pojedynku jak i na kartach sędziowskich.
TYP: ISLAM MAKHACHEV (Zwycięstwo przez decyzję sędziowską)

THIAGO SANTOS (21-8) vs ALEKSANDAR RAKIC (13-2)
Waga półciężka i starcie na szczycie tej dywizji. Thiago Santos, który aktualnie jest po dwóch przegranych pojedynkach z rzędu, kolejno z Jon Jones i Glover Teixeira. Jest twardy i mocno bijący zawodnik z Brazylii, a o sile jego ciosu miał okazję się przekonać sam Jan Błachowicz. 15 walk w swojej karierze kończył nokautując swoich rywali. Natomiast zawodnik reprezentujący Austrię to nieustępliwy, bardzo dobry technicznie i równie mocno bijący fighter. Ostatnią walkę wygrał pokonując Anthony Smith'a. Na swoim rozkładzie ma takich zawodników jak, np.: Jimi Manuwa, Devin Clark czy Francimar Barroso. Santos ma obecnie 37 lat, a Rakic jest o 8 lat młodszy. Zwycięzca tej walki mocno się przybliży do szansy walki o mistrzowski pas kategorii półciężkiej. W tej walce może wydarzyć się zupełnie wszystko, ale my stawiamy na najbardziej racjonalny wariant i zwycięstwo młodszego Aleksandara Rakic'a przez decyzje sędziowską.
TYP: ALEKSANDAR RAKIC (Zwycięstwo przez decyzję sędziowską)

POZOSTAŁE WALKI Z KARTY WSTĘPNEJ:
DOMINICK CRUZ (22-3) vs CASEY KENNEY (16-2-1)
Typ: DOMINICK CRUZ (Zwycięstwo przez decyzje sędziowską)

KYLER PHILLIPS (8-1) vs YADONG SONG (16-4-1)
Typ: YADONG SONG (Zwycięstwo przez KO/TKO w 1 rundzie)

JOSEPH BENAVIDEZ (28-7) vs ASKAR ASKAROV (12-0-1)
Typ: ASKAR ASKAROV (Zwycięstwo przez poddanie w 2 rundzie)

KAI KARA-FRANCE (21-9) vs ROGERIO BONTORIN (16-2)
Typ: KAI KARA-FRANCE (Zwycięstwo przez decyzję sędziowską)

TIM ELLIOT (16-11-1) vs JORDAN ESPINOSA (15-8)
Typ: TIM ELLIOT (Zwycięstwo przez poddanie w 1 rundzie)

CARLOS ULBERG (3-0) vs KENNEDY NZECHUKWU (7-1)
Typ: CARLOS ULBERG (Zwycięstwo przez KO/TKO w 1 rundzie)

SEAN BRADY (13-0) vs JAKE MATTHEWS (17-4)
Typ: SEAN BRADY (Zwycięstwo przez decyzję sędziowską)

LIVINHA SOUZA (14-2) vs AMANDA LEMOS (8-1-1)
Typ: AMANDA LEMOS (Zwycięstwo przez decyzję sędziowską)

UROS MEDIC (6-0) vs AALON CRUZ (8-3)
Typ: UROS MEDIC (Zwycięstwo przez KO/TKO w 1 rundzie)

MARIO BAUTISTA (8-1) vs TREVIN JONES (12-6)
Typ: MARIO BAUTISTA (Zwycięstwo przez decyzję sędziowską)

Autor: Sebastian "Młody" Szczerek