free templates joomla

Muaythai w programie Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023

Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023Stowarzyszenie Europejskich Komitetów Olimpijskich podjęło decyzję o włączeniu dyscypliny muaythai do pełnego programu medalowego Igrzysk Europejskich Kraków - Małopolska 2023. Rodzina Muaythai otrzymała tę informację 25 lutego 2021.

Sport muaythai od lat prężnie rozwija się zarówno na arenie międzynarodowej, jak i w Polsce. Do popularyzacji tej dyscypliny w kraju, a zwłaszcza w Małopolsce, przyczyniły się Mistrzostwa Europy Muaythai IFMA/EMF 2014 w Krakowie, które zakończyły się ogromnym sukcesem. Uroczysta gala finałowa Mistrzostw Europy Muaythai IFMA/EMF 2014 zorganizowana została wówczas w Tauron Arenie Kraków. Czas wieloletniej wytężonej pracy przyniósł spektakularne efekty honorując dyscyplinę muaythai włączeniem jej do pełnego medalowego programu Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023.

-Ideą przewodnią igrzysk olimpijskich jest dążenie do zwyciężania samego siebie, do kształtowania swojego ciała i ducha, do odkrywania tego, co w nim jest najlepsze. Muaythai to sport, który realizuje te założenia, a jednocześnie jest też niezwykle widowiskowy. Włączenie tej dyscypliny do programu Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023 to wynik efektywnej współpracy zawodniczek, zawodników, trenerów i działaczy w rozwijaniu i promowaniu muaythai. Podczas Mistrzostw Europy Muaythai 2014 w Krakowie, jak również w latach kolejnych, właśnie zawodniczki i zawodnicy z Krakowa oraz Małopolski osiągali znakomite rezultaty medalowe - mówi Andrzej Kraśnicki, Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego.  

-Włączenie muaythai do programu Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023 to dla nas historyczny moment. Muaythai wkracza w nowy, emocjonujący etap. Gorąco liczę, że  dzięki obecności na tym wydarzeniu ma szansę na zyskanie jeszcze większej popularności. Bardzo się cieszę z tej decyzji - mówi Rafał Simonides, Interkontynentalny Mistrz Świata i zdobywca Pucharu Europy w Muaythai.

Kierując się zasadą równość płci w ramach programu medalowego Igrzysk Europejskich Kraków - Małopolska 2023 w dyscyplinie muaythai rywalizować będą kobiety i mężczyźni w podziale na kategorie wagowe: 7 żeńskich i 7 męskich, po 8 sportowców w każdej kategorii. Medale będzie można również wywalczyć w konkurencjach mieszanych: Wai Kru oraz Mae Mai. Zmagania w powyższych konkurencjach będą niezwykle efektowne i urozmaicą to nadzwyczajne wydarzenie sportowe. Zaangażowanie dyscypliny muaythai w festiwal United Through Sports dzięki Igrzyskom Europejskim Kraków-Małopolska 2023 przyczyni się do promocji sportu i zdrowego stylu życia wśród dzieci i młodzieży.

-Jako prezes Polskiego Związku Muaythai i wiceprezes Międzynarodowej Federacji Muaythai IFMA jestem bardzo dumny, że Stowarzyszenie Europejskich Komitetów Olimpijskich doceniło nasze starania i udało się włączyć muaythai do programu Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023. Muaythai to dyscyplina, której pasjonatem jestem od wielu lat, wciąż się jej uczę, bo jest to nieustanny proces. Nasz Związek od lat zajmuje się promocją tego sportu, w szczególności w środowisku młodych ludzi. Teraz, dzięki naszym utytułowanym zawodnikom i tym, którzy przyjadą do Polski z całej Europy, będziemy mogli pokazać, że to wyjątkowy sport, sztuka walki w pełni zasługująca na miano „królowej ringu”. Tego typu wydarzenie sportowe przyciągnie także do naszego kraju ogromne grono miłośników sportu. W 2023 do Polski przyjadą nie tylko sportowcy. Fakt, że jesteśmy pierwszym krajem, który wprowadza tę dyscyplinę do programu igrzysk europejskich, będzie dodatkową zachętą do odwiedzenia Polski także przez pasjonatów tego sportu z Europy i z całego świata. To ogromna szansa na szeroką promocję naszego kraju – mówi Rafał Szlachta, prezes Polskiego Związku Muaythai oraz wiceprezes Międzynarodowej Federacji Muaythai (International Federation of Muaythai Associations - IFMA).

Źródło: Informacja prasowa PZ Muaythai