free templates joomla

Gala A1 Pleszew z wielkimi turniejami Muay Thai i debiutem Lethwei! Mateusz Duczmal w walce wieczoru!

Mateusz Duczmal vs Ivan BartekMimo pandemicznego lockdownu na polskim rynku walk stójkowych zaczyna się sporo dziać. Za ożywienie krajowej sceny, wziął się znany i szanowany promotor Arkadiusz Wełna, który zamierza wdrożyć nową odsłonę swojego autorskiego projektu gal A1. Wydarzenie z wielkim rozmachem planowane jest na 8-go maja w Pleszewie (woj. wielkopolskie). Twórca wielu sportowych imprez z walkami nazwiskami postawił bardzo mocno na novum jakim jest formuła tzw. boksu birmańskiego Lethwei i oczywiście Muay Thai czyli boksu tajskiego.

W obu przypadkach postawiono na 8-osobowe turniejowe rozwiązania czyli Międzynarodowe Grand Prix, w których udział wezmą najlepsi polscy zawodnicy i zaproszeni goście z kilku krajów, gwarantujący najwyższy poziom sportowy. Arkadiusz Wełna ma wieloletnie doświadczenie na rynku sportów walki stąd kibice zobaczą kilku doświadczonych fighterów i gwiazd tego sportu.

Do nich bez wątpienia należy zaliczyć weterana polskiego i amerykańskiego rynku Muay Thai Bartosza Botwinę (12-6) z Białegostoku. Reprezentujący do niedawna Evolution Muay Thai NYC Gym z Nowego Jorku występował m.in. amerykańskich galach Friday Night Fights, gdzie stał się popularną postacią nie tylko polskiej Polonii. Właśnie on i walczny Litwin Mindaugas Narauskas stali się pierwszą znaną parą Turnieju Grand Prix 71 kg.

Drugą parę tworzą utalentowany Arkadiusz Krupa z Thai Gym Tarnów i Rosjanin Vadim Sirotkin. Z Polaków do turnieju zakwalifikowano także młodego 23-letniego Patryka Magnuckiego z Artfight Rzeszów. Rzeszowianin zmierzy się w pierwszym pojedynku ze słowackim fighterem Ondrejem Mackiem reprezentującym Box Club Holíč. Kolejna para rywali to Jan Guba z Czech i Francuz  Bryton Joao Mabel, którzy zamykają ćwierćfinałowe zestawienia.

Debiut formuły Lethwei to wielkie wydarzenie na polskim rynku, stąd nie mogło tu zabraknąć jednej z największych światowych gwiazd tej formuły jaką jest były mistrz świata Artur "Sałder" Saładiak. Mieszkający w Wielkiej Brytanii fighter to także zawodnik występujący ostatnio w Glory Kickboxing - największej światowej organizacji walk w formule K-1. Jego udział to magnes dla polskich, angielskich i birmańskich (!) kibiców. Tak, tak birmańskich, bowiem w tym kraju w dalekiej Azji, jest poprzez swoje występy najpopularniejszym Polakiem.

Lethwei to wymagająca formuła, stąd wybrano najtwardszych polskich zawodników, którzy nie boją się zaryzykować kontuzji by walczyć w najbardziej brutalnej odmianie walki stójkowej, zatem do rywalizacji przystąpią najwięksi twardziele polskiej sceny i zagraniczni śmiałkowie. Poza Saładiakiem, promotor Wełna postawił na tych, którzy i przyczynili się do rozwoju i jego organizacji i polskich Sportów Walki. Dwa nazwiska warto tu wymienić. Są to Filip Rządek - wychowanek Arkadiusza Wełny i jego Arkadii Kalisz, oraz Rafał Antończak prowadzący dynamicznie rozwijający się klub Artfight Rzeszów. Właśnie w Kaliszu podczas jednej z gal Arkadiusza Wełny, Rafał Antończak zwyciężył w turnieju sygnowanym przez organizację ISKA. Z kolei Rządek to weteran wielu walk w formułach K-1, Muay Thai a nawet boksu zawodowego. Teraz chcą walczyć na kompletnie nowym polu.

Pozostali zawodnicy jak Cezary Zugaj Jr. mają bogate doświadczenie i amatorskie i zawodowe. Zawodnik White Bears Białystok walczył już na galach A1 m.in. z Bartoszem Batrą, Tajem Farmongkolem Leangprasert i Białorusinem Pavlem Misko. Stawkę uzupełniają zagraniczni zawodnicy jak 29-letni Słowak Michal "Koso" Koksik z Fire Gym Banska Bystrica czy weteran Tatneft Cup, Garik Davtyan z Rosji. Faworytem tej stawki jest Saładiak, ale cały turniej ma zbilansowaną kartę walk i każdy może wygrać. Supervisiorem wydarzenia będzie weteran polskiego Muay Thai i szef tej formuły na kraj Maciej Skupiński.

Podczas majowej gali odbędą się pojedynki ćwierćfinałowe Grand Prix w Lethwei i Muay Thai. Dalsza faza półfinałowa planowana jest w kolejnych miesiącach. Finały pomiędzy zwycięzcami odbędą się na dystansie pięciu rund po trzy minuty zgodnie z tajską tradycją.

Dodatkowo kibice mogą liczyć na nie lada atrakcję jaką jest walka wieczoru miejscowego zawodnika, który z Pleszewa ruszył w świat stąd właśnie a jest 27-letni zawodnik wagi cruiser Mateusz Duczmal, który trenuje w angielskim klubie Bad Company Gym w Leeds. Duczmal jest wychowankiem Arkadiusza Wełny im klubu Arkadia Kalisz. Rywalem Duczmala będzie doskonale znany Słowak Ivan Bartek z Cerberos Gym na Słowacji. To starcie o pas i Międzynarodowe Mistrzostwo Polski A1 Muay Thai. Pełnych pięć rund walki na najtwardszych orientalnych zasadach tajskiego boksu!

Jako wielką perspektywę należy też potraktować udział młodziutkiego juniora Macieja Herbicha, zawodnika od pierwszych prowadzonego przez Arkadiusza Wełnę. To wielkie wyróżnienie i wielka odpowiedzialność za zestawienie go z Pawłem Koniecznym. Obaj juniorzy zmierzą się w kategorii juniorpółśredniej (63,5 kg).

Arkadiusz Wełna dał się poznać polskim kibicom już na początku lat 2000, gdy jako pierwszy organizował turniej S1 (OneSongchai) pod auspicjami najpotężniejszego tajskiego promotora Songchai Ratanasubana w 2006 roku. Triumfował w nim wówczas przyszły gwiazdor światowych aren Yuri Gorbachov znany też jako Yuri Bessmertny. W finale pokonał Filipa Rządka a wydarzenie odnotowały wszystkie krajowe i zagraniczne media piszące o Muay  Thai. Na turnieju gościł szef europejskiej organizacji S1 - Jiri Janecek. Warto pamiętać, że mistrzem S-1 w 2005 roku był sam Buakaw Por Pramuk. Największa światowa gwiazda formuły K-1 MAX.

Wełna jest też pierwszym Polakiem, który stoczył pełno kontaktową walkę w formule Kardchuek czyli w starcie na gołe pięści, owinięte jedynie w tradycyjne bandaże. Tak więc ma doświadczenie i wydarzenie jest we właściwych rękach. Poniżej lista uczestników karta walk gali:

Lethwei 71 kg 3x3 min
Artur "Sałder" Saładiak (Polska)
Filip Rządek (Polska)
Cezary Zugaj Jr. (Polska)
Rafał Antończak (Polska)
Michal "Koso" Kosik (Słowacja)
Stefan Sipos (Słowacja)
Garik Davtyan (Rosja)
TBA (Birma)/TBA (Dania)

Muay Thai 71 kg 3x3 min
Bartosz Botwina (Polska)
Arkadiusz Krupa (Polska)
Patryk Magnucki (Polska)
Ondrej Macek (Słowacja)
Bryton Joao Mabel (Francja)
Stefan Guba (Czechy)
Vadim Sirotkin (Rosja)
Mindaugas Narauskas (Litwa)

Superfight 3x2 min
Maciej Herbich (Polska) vs Paweł Konieczny (Polska)

Walka o zawodowe Mistrzostwo Polski  Pas A1 Muay Thai 5x3 min
Mateusz Duczmal (Polska) vs Ivan Bartek (Słowacja)

Transmisja gali odbędzie się w systemie Pay-per-view (PPV) a szczegóły zostaną podane wkrótce.