free templates joomla

Nie żyje Abdulmanap Nurmagomedov, ojciec mistrza UFC i wychowaca 18 MŚ w Sambo Bojowym

Abdulmanap Normagomedov & KhabibSmutna wiadomość nadeszła w piątkowe popołudnie z Moskwy, gdzie wieku 57 lat zmarł Abdulmanap Nurmagomedov, ojciec mistrza UFC Khabiba Nurmagomedova. Śmierć nastąpiła w wyniku powikłań koronawirusowych, gdy w kwietniu br. senior Nurmagomedov trafił do szpitala w Machaczkale w Dagestanie. Na początku maja został przetransportowany do wojskowego szpitala w Moskwie, stolicy Rosji. Nieoficjalnie wiadomo, iż była to decyzja prezydenta Putina, ponieważ Khabib Nurmagomedov jest jednym z najbardziej znanych rosyjskich sportowców.

Od tego momentu Abdulamanap był pod opieką lekarzy, ale wynik testu koronawirusowego, który wykonano w Moskwie był pozytywny. Organizm ojca mistrza rozpoczął walkę z chorobą a wiadomo, iż rok wcześniej przeszedł operację serca, stąd znajdował się w grupie ryzyka. Niestety powikłania pojawiły się szybko i Nurmagomedov Senior przeszedł i zawał i udar.

W szpitalu odwiedzał go syn wraz z braćmi, z których dwóch plus kuzyn są zawodnikami MMA w największej światowej organizacji MMA jaką jest Ultimate Fighting Championship, podobnie jak kilku innych zawodników, którzy wyszli spod twardej ręki Papy Nurmagomedova jak Rustam Khabilov, Islam Makhachev czy Zubaira Tukhugov.

Sam Abdulmanap Magomedowicz (otczestwo - przyp. red.) wychował 18 mistrzów świata w Sambo Bojowym. W 1992 roku wychował pierwszego mistrza świata w Sambo, swojego młodszego brata Nurmagomeda Nurmagomedova. Wspomnianych trzech synów jest zawodnikami Ultimate Fighting Championship, co pokazuje jaki jest wkład dokonań surowego trenera pochodzącego z maleńkiego Tsumadińskiego Rejonu. Urodził się w 10 grudnia 1962 roku w miejscowości Sildi w Dagestanie. Pochodził enicznej Awarskiej społeczności, której język niepodobny do żadnej innej grupy, uchodzi za jeden najtrudniejszych na świecie i w dawnym ZSRR stanowił powód do żartów. To jednak nie przeszkadzało mu świetnie rozumieć się z podopiecznymi na lini trener - zawodnik. Sam był mistrzem sportu (master sporta - przyp. red.) w zapasach w stylu wolnym w dawnym ZSRR. Z Sambo i Judo zapoznał się w trakcie służy wojskowej w młodości. Trenerskie szlify zdobywał i prowadził go Piotr Butrij.

Wiadomość stała się tematem dnia w Rosji a do Khabiba z kondolencjami zadzwonił sam Władmir Putin. Jako pierwszy zresztą informację przekazał Ramzan Kadyrow, który niedawno sam zmagał się z koronawirusem Covid-19 w tym samym szpitalu w Moskwie. Na jutro Khabib planował konferencję prasową, którą z powodu śmierci odwołano. Trudno się temu dziwić w tych okolicznościach. Kondolencje na ręce Khabiba przekazała i nasz Redakcja. To smutny dzień dla świata MMA, bo odeszła jedna z wielkich postaci.