free templates joomla

QPO Boxing 1665 - nowy holenderski system Sztuk Walki

QPO Boxing 1665Holenderscy szkoleniowcy sportów walki Paul van Arkel i Frans Roest opracowali nowy sytem QPO Boxing 1665, który może służyć zarówno jednostkom specjalnym jak też i częściowo osobom cywilnym, w którym uczysz się maksymalnie wykorzystywać wszystko w samoobronie. Nacisk kładziony jest na boks i inne techniki uderzania i kopaniania. Atakowane są wszystkie wrażliwe punkty przeciwnika.

W tym systemie uwzględniono różne techniki z różnych części świata, takie jak Europa, Azja, Izrael, Kuba, Holandia (Defendokai) itd. QPO to skrót od Qua Patet Orbis i oznacza "świat się rozciąga", to także motto holenderskiego Marine Corps. Licza 1665 to rok założenia Korps Mariniers i potwierdzenie dla kogo jest dedykowany.

W szkoleniu są elementy charakterystyczne dla morskich tradycji a trening jest połączeniem, siły i poświęcenia dla tego systemu. Trenujący QPO może walczyć w pojedynku bokserskim, w pojedynku ulicznym "jeden na jednego" (street-to-one - przyp red.), ale także w bardziej złożonej sytuacji, w której walczy się z wieloma przeciwnikami. Ćwiczenia zawierają elementy "charakteru marines" i są uczone w trakcie w treningu.

Dodatkiem do "normalnego" stylu boksowania jest to, że uczysz się maksymalnie wykorzystywać bronie całego ciała, ponieważ uczestnicy uczą się nie tylko walczyć z jednym przeciwnikiem, ale także przeciw kilku przeciwnikom w sytuacji okrążenia 360 stopni. Techniki stosowane w tych przypadkach różnią się od zwykłego boksu lub kickboxingu.

Frans Roest (ao jiu jitsu, karate i defendokai) jest współzałożycielem QPO boksu 1665 a Wspomaga go Paul van Arkel. Paul jest byłym marines, trenerem i dowódcą sekcji FUpending Team. Ma bogate doświadczenie w zakresie sztuk walki i systemów obronnych, w tym karate pełnokontaktowego, kickboxingu, boksu, Krav Magi, jiu jitsu. Jest też współzałożycielem 6-stopniowego systemu Defendokai. Pracuje jako szkoleniowiec w Ministerstwie Bezpieczeństwa i Sprawiedliwości oraz jako trener zawodowej odporności psychicznej w różnych zakładach opiekuńczych, instytucjach i szkołach średnich.

"Poprzez wstępne seminaria rozpoczęliśmy trasę we wszystkich naszych rejonachach. Dzięki tym seminariom dajemy uczestnikom możliwość zapoznania się z tym systemem i staramy się rekrutować utalentowanych kandydatów na instruktorów" - wyjaśnił Paul poratlowi vechsportinfo. "Jako stary marines, mam te same podstawowe wartości w QPO Boxing 1665, ponieważ są one mottem w korpusie: Connectedness (z każdym, kto trenuje ten system), Siła (maksymalne fizyczne poświęcenie) i Dedykacja (trening z wewnętrznej motywacji).

Szkolenie i opanowanie systemu jest możliwe do zrealizowania dla wielu grup docelowych. Na ostatnim seminarium 17 lutego w Rhenen (Utrecht) najmłodszy uczestnik miał 18 lat a najstarszy 76 lat. Praktyczne doświadczenie założycieli jest punktem wyjścia do treningu, który Paul opisuje jako zabawny, inspirujący i wykonalny dla wielu grup docelowych, nie tylko dla doświadczonych żołnierzy piechoty morskiej.

Przy tej okazji warto wspomnieć, iż wiele jednostek specjalnych a nawet jednostek liniowych stosuje i rozwija, nie tylko już znane systemy jak izraelska Krav Maga, amerykański CQB (stosowany przez Navy Seals) czy polski Combat 56, ale także całkiem nowe modyfikacje i personalizacje starszych systemów. Niewątpliwie ewoluują i Sztuki Walki i systemy obronne. od czasów tzw. Fairbairn Fighting System a więc systemu stworzonego przez byłego żołnierza królewskiej Piechoty Morskiej Williama Ewarta Fairbairna, który przechodzili m.in. polscy "Cichociemni" w Anglii, sporo się zmieniło i zmienia. Holenderski system się w to wpisuje.