free templates joomla

Były mistrz UFC Fabricio Werdum zawieszony na 2 lata za doping

Fabricio WerdumAmerykańska Agencja Antydopingowa (USADA), odpowiedzialna za kontrolowanie zakazanych substancji w UFC, ogłosiła we wtorek, że 41-letni brazylijski zawodnik Fabricio Werdum (23-8-1 MMA, 11-5 UFC), otrzymał dwuletnie zawieszenie za oblanie testu antydopingowego w dniu 25 kwietnia tego roku. Zawodnik słynący z robienia niezbyt mądrych min, tym razem musi ją mieć nietęgą.

Pobrana próbka moczu ujawniła obecność anabolicznego trenbolonu steroidowego i jego metabolitu, epitrenbolonu. Oba specyfiki są na liście zakazanych substancji Światowej Agencji Antydopingowej (WADA). Werdum był mistrzem wagi ciężkiej UFC w latach 2014-2016. W 2017 na UFC Fight Night 121 pokonał m.in. naszego Marcina Tyburę.

Kara Brazylijczyka ma moc wsteczną od 22 maja 2018 roku, kiedy ogłoszono domniemane naruszenie polityki antydopingowej i rozpoczęto jej zapobiegawcze zawieszenie. Dzięki temu były mistrz wagi ciężkiej UFC może powrócić do walki dopiero 23 maja 2020 roku. Dwuletnia kara jest standardowa dla sportowców po raz pierwszy przyłapanych w UFC na stosowaniu anabolików.

Trenbolon, który wykryto u Werduma jest sterydem anabolicznym podobnym do nandrolonu, stosowanym w weterynarii, zazwyczaj w celu zwiększenia masy bydła przygotowywanego do uboju. Zwiększa masę mięśniową, siłę i wigor fizyczny. Może być stosowany w postaci iniekcyjnej lub w kremie. Fabricio Werdum będzie miał 42 lata, gdy jego zawieszenie zostanie zawieszone (30 lipca obchodził 41 urodziny).

Wielokrotny mistrz świata BJJ i ADCC, miał zaplanowaną walkę na UFC Fight Night 136 w najbliższą sobotę z Rosjaninem Alexeyem Oleinikiem w main event, ale z wiadomych względów zmienił go Mark Hunt. "Vai Cavalo" walczył po raz ostatni 17 marca, kiedy to został pokonany przez Rosjanina Aleksandra Volkova na UFC Fight Night 127 w Londynie.