free templates joomla

12 wybranych walk w MMA i Boksie z 2017 roku!

12 wybranych walk w MMA i Boksie z 2017 roku!Rok 2017, który przeminął kilka dni temu, był niezwykle intensywny na polu Sportów Walki. Dotyczy to zarówno walk MMA jak też bokserskich pojedynków. Hit gonił hit, a kibice wciąż otrzymywali kolejne starcia, dostarczające wielkich emocji. W krótkim podsumowaniu chcielibyśmy je przypomnieć naszym czytelnikom nim odejdą do annałów Sztuk Walki. Polecamy gorąco!

STYCZEŃ 2017
Joe Lauzon vs Marcin Held [MMA]

Walka, która miała miejsce 15.01.2017r., na gali UFC FIGHT NIGHT 103 w "Talking Stick Arena" w Phoenix. Marcin Held po porażce w debiucie toczył swoje drugie starcie dla najlepszej organizacji MMA na świecie i zaprezentował się w nim wyśmienicie. Swoją przewagę nad rywalem udowadniał w każdej z rund. Szczególnie w płaszczyźnie parterowej górował w każdym aspekcie nad zawodnikiem ze Stanów Zjednoczonych. Mimo wszystko sędziowie orzekli bardzo kontrowersyjny wynik i punktowali walkę na korzyść Joe Lauzona w stosunku 2:1. Dwóch z sędziów podało punktację 29:28 dla Amerykanina, a trzeci sędzia 30:27 dla Polaka. Sam zwycięzca walki w wywiadzie po pojedynku przyznał, iż nie był lepszy od Marcina i to Held zasłużył na zwycięstwo.

LUTY 2017
Dominic Breazeale vs Izuagbe Ugonoh [BOKS]

Bokserskie starcie w wadze ciężkiej na gali PBC ON FOX, 25.02.2017r. w "Legacy Arena" w Birmingham pomiędzy byłym pretendentem do pasa królewskiej kategorii, a debiutującym na ringach amerykańskich Polakiem obfitowało od samego początku w mocną wymianę na pięści. Obaj zawodnicy od samego początku brutalnie atakowali. Na przestrzeni niespełna pięciu rund Ugonoh, bijąc z ponad 45-procentową skutecznością, doprowadził co celu 92 uderzenia, z czego 72 były to tzw. "ciosy mocne" (power punches). Breazeale odpowiedział 53 trafieniami (34 mocne, skuteczność 28,3 procent). Knockdowny zaliczyli obaj wojownicy. Walka została zastopowana przez sędziego w 5 rundzie starcie, kiedy totalnie wykończony kondycyjnie Izu padł na deski po jednym z ciosów. Kilka dni temu prestiżowy magazyn bokserski, "The Ring" uznał 3 rundę walki pomiędzy Breazeale,a  Ugonohem, za rundę roku 2017 w boksie zawodowym.

MARZEC 2017
Alistair Overeem vs Mark Hunt II [MMA]

Wielki rewanż w kategorii ciężkiej pomiędzy żywymi legendami, który odbył się podczas gali UFC 209, 4.03.2017r. w "T-Mobile Arena" w Las Vegas. Pierwsza runda walki należała do Samoańczyka, który potężnymi kopnięciami na nogę rozpoczął pojedynek, a później kilka razy mocno naruszył ciosami prostymi w twarz swojego rywala. W drugiej rundzie Overeem zaczął odrabiać straty i zyskiwać przewagę w celności ataków nad Huntem. Uruchomił swoje potężne kolana, które raniły raz po raz zawodnika z Nowej Zelandii. W ostatniej rundzie walki jednym z takich kolan trafił Marka Hunta w głowę, a ten poleciał bezwładnie na matę po czym sędzia przerwał ten pojedynek. Alistair Overeem wygrał drugi raz z Markiem Huntem w swojej karierze.

KWIECIEŃ 2017
Anthony Joshua vs Wladimir Klitschko [BOKS]

Na ten pojedynek czekali fani na całym świecie. Młody, gniewny Anthony Joshua kontra stary lis Władimir Kliczko. Eksperci kreowali nieskończoną liczbę scenariuszy, ale wszystko zweryfikowała walka na stadionie Wembley, która odbyła się 29.04.2017r.. Przed 90-tysięczną publicznością pięściarze kategorii ciężkiej dali pokaz boksu na najwyższym poziomie, a dramaturgia tego wydarzenia była ekscytująca jak w filmie "Rocky". Na początku walki to zawodnik z Ukrainy narzucał tempo walki i ustawiał sobie rywala lewym prostym, a młody mistrz czekał na uderzenie z kontry. Na początku piątej rundy Joshua zaskoczył Kliczkę i posłał go na deski. Kolejna runda to już zupełnie inny scenariusz i to Władimirowi udało się posłać na deski Anglika. Wydawało się że Kliczko opanował już walkę i spokojnie wypunktuje swojego oponenta do ostatniej rundy, ale rzeczywistość przedstawiła nam inne fakty. W jedenastej rundzie Brytyjczyk zaskoczył w pierwszych sekundach i posłał po raz drugi na deski Ukraińca. Kliczko na miękkich nogach wrócił do rywalizacji, ale po potężnym podbródkowym musiał przywitać się z matą ringu po raz trzeci. Sędzia pozwolił wznowić walkę, ale po lawinie ciosów, które doszły celu twarzy i korpusu Kliczki, sędzia przerwał starcie.
Joshua po dramatycznym pojedynku obronił pas mistrzowski IBF oraz zdobył tytuły WBA oraz Intercontinental IBO. 41 letni Władimir Kliczko po tym pojedynku postanowił skończyć swoją bogatą w sukcesy karierę zawodowego pięściarza.

MAJ 2017
Mamed Khalidov vs Borys Mańkowski [MMA]

Walka miała swoje miejsce podczas historycznej gali KSW 39: Colosseum, 27.05.2017r., na stadionie Narodowym "PGE Arena" w Warszawie. To starcie na stadionie obserwowało 60 tysięcy kibiców. Do klatki weszli mistrz wagi półśredniej, Borys Mańkowski i mistrz wagi średniej, Mamed Khalidov, a walka pomiędzy nimi odbyła się w umownym limicie wagowym do 82kg. W pierwszym starciu obaj fighterzy podeszli do siebie z dużym szacunkiem i żaden zbyt ryzykownie nie chciał zaatakować, aczkolwiek to Mamed Khalidov więcej razy celniej trafił Borysa Mańkowskiego i zaprezentował kilka ciekawych technik, m.in. Kakato. W drugiej rundzie to zawodnik z Poznania wyglądał dużo lepiej i przejął inicjatywę jeśli chodzi o agresywność w walce i próbę ataków. Czym zmusił Mameda do kilku błędów, a po jednym z takich poślizgnął się i wylądował na macie. Z początku trzeciego starcia działo się niezbyt dużo. Mańkowski na trochę przyklicznował pod siatką Khalidova, ale ten szybko z tego uciekł trafiając jednocześnie latającym kolanem. Na minutę przed koniec walki zawodnik Arrachionu Olsztyn poszedł po nogi swojego rywala i obalił go, zdobył dominującą pozycję w parterze i tak dotrwał, aż do końca walki. Mamed Khalidov wygrał jednogłośnie na punkty z Borysem Mańkowskim. Kiedy zwycięzca starcia chciał udzielić wywiadu Mateuszowi Borkowi, został wygwizdany przez grupkę pseudokibiców, co nie spodobało się prawdziwym fanom mma oraz zawodnikom mieszanych sztuk walki.

CZERWIEC 2017
Max Holloway vs Jose Aldo [MMA]

3.06.2017r. odbyło się UFC 212, gala która miała miejsce w Brazylii, a dokładnie w hali "HSBC Arena" w Rio De Janeiro, gdzie walką wieczoru było starcie o mistrzostwo wagi piórkowej.  W pojedynku czempiona wagi piórkowej z posiadającym pas interim Hollowayem nie było zdecydowanego faworyta. Brazylijczyk niesiony dopingiem publiczności w Rio de Janeiro wyprowadził morderczą kombinację w pierwszej rundzie, jednak Hawajczyk doskonale wytrzymał oblężenie i powoli przejmował inicjatywę. Holloway po jednej ze swoich prowokacji do otwartej oktagonowej wojny trafił i powalił Aldo na deski w trzeciej rundzie. Aldo przyjął kilkadziesiąt ciosów w parterze, próbując się bronić na wszelki możliwy sposób, jednak wreszcie skapitulował. Sędzia przerwał walkę i ogłosił Hollowaya nowym mistrzem UFC wagi piórkowej. Hawajczyk przedłużył swoją zwycięską serię do 11 pojedynków.

LIPIEC 2017
Justin Gaethje vs Michael Johnson [MMA]

Finałowa gala The Ultimate Fighter 25 w "T-Mobile Arena" w Las Vegas, odbyła się 7.07.2017r., a w walce wieczoru stanęli na przeciwko siebie dwaj zawodnicy z czołówki wagi lekkiej w UFC. Debiutujący w amerkyańskim gigancie mma, Justin Gaethje wchodził do klatki z nieskazitelnym rekordem 17 zwycięstw i brakiem porażki w zawodowych starciach, a na przeciwko niego stanął Michael Johnson, znany ze swojego otwartego stylu walki, który jest bardzo brutalny. Były mistrz organizacji WSOF aktywnie zaczął, gdy wdawał się w mocne wymiany oraz używał licznych niskich kopnięć. Choć zdawało się, że Justin robi przewagę to pod koniec pierwszej rundy po jednym z ciosów był mocno podłączony. Drugą rundę świetnie zaczął Johnson, który silnymi ciosami ciągle nękał nowy transfer UFC. Choć Gaethje "pływał" to wytrzymał najgorsze, a potem przejął inicjatywę. Michael po prostu był już zmęczony takim tempem i po kolejnych kolanach czy to na korpus czy na głowę nie był wstanie już odpowiedzieć i przegrał walkę przez TKO w 2 rundzie. UFC uznało pojedynek tych dwóch wojowników za walkę roku mma w 2017roku!

SIERPIEŃ 2017
Floyd Mayweather Jr vs Conor McGregor [BOKS]

Najbardziej kasowa walka ubiegłego roku pomiędzy najlepszym bokserem wszechczasów, Floydem Mayweatherem Juniorem, a najbardziej popularnym zawodnikiem MMA, Conorem McGregorem, odbyła się 26.08.2017r. w "T-Mobile Arena" w Las Vegas i przyciągnęła tłumy do hali oraz przed telewizory. Konferencje prasowe, na których padło wiele gorzkich słów z ust obu zawodników, to był zwiastun tego, że w ringu możemy spodziewać się prawdziwej wojny. Amerykanin, który od dwóch lat nie walczył w ringu, stanął w szranki bokserskie z debiutantem w tym sporcie, mistrzem MMA, pochodzącym z Irlandii, Conorem McGregorem. Ku zdziwieniu pierwsze rundy padły łupem Irlandczyka, który świetnie wykorzystywał przewagę zasięgu, walczył w dystansie i nie pozwalał na zbyt wiele 40-latkowi. Dodatkowo potrafił wyprowadzać groźne ciosy, w tym znane z UFC podbródkowe. Szybko jednak tracił siły i to było chyba najbardziej widoczne. Mayweather spokojnie czekał wiedząc, że z czasem jego rywal nie będzie już tak dynamiczny. Od około piątej odsłony McGregor wyraźnie opadał z sił. Przez kolejne rundy "Money" zaczął powiększać przewagę. Z czasem Irlandczyk chwiał się na nogach, aż w końcu w dziesiątej rundzie sędzia musiał przerwać walkę. Walka Floyda Mayweathera Jr. z największą gwiazdą w historii MMA, Conorem McGregorem nie pobiła absolutnego rekordu sprzedaży PPV w Ameryce Północnej. Po około 4 miesiącach po walce stwierdzono, iż sprzedano około 4.3 miliona subskrypcji PPV. Jest to drugi wynik w historii sprzedaży PPV w sportach walki.

WRZESIEŃ 2017
Canelo Alvarez vs Gennady Golovkin [BOKS]

Największe wydarzenie bokserskie ubiegłego roku w wadze średniej. Hitowe starcie mistrzowskie, które miało miejsce 16.09.2017r. w "T-Mobile Arena" w Las Vegas. 35-letni mistrz, Gennady Golovkin od początku walki zasypywał mocnymi ciosami swojego rywala, ale ten odpłacał mu się tym samym. Canelo Alvarez był bardzo skuteczny w swoich kontrach i pierwsze rundy padły jego łupem. Z rundy na rundę Kazach zaczął się rozkręcać i odrabiać starty do Meksykanina. W 10 rundzie to znów młodszy z bokserów wywierał większą presję i punktował na swoją korzyść. Walka była bardzo ciężka do punktowania i wskazania zwycięzcy i ostatecznie zakończyła się werdyktem remisowym co bardzo rozgoryczyło wielu fanów boksu, jak i samych zawodników, którzy stworzyli to piękne widowisko w ringu bokserskim. Sędziowie ostatecznie punktowali, 118: 110 dla Canelo, 115:113 dla Golovkina i 114:114. Rewanż w 2018r. jest bardzo prawdopodobny.

PAŹDZIERNIK 2017
Donald Cerrone vs Darren Till [MMA]

Druga gala UFC w Polsce, z serii FIGHT NIGHT 118, która miała miejsce w "ERGO Arena" w Gdańsku i odbyła się 21 października 2017r., cieszyła się wielką popularnością wśród fanów dyscypliny mieszanych sztuk walki. W walce wieczoru stanęli na przeciwko siebie zawodnicy kategorii półśredniej. Weteran Donald Cerrone i świetny młody prospekt Darren Till. Już na samym początku walki dla popularnego "Kowboja" szło wszystko pod górkę. Dwie próby obalenia swojego rywala skończyły się fiaskiem i Anglik dominował w stójce pod każdym względem. Cały czas nękał Cerrone długimi ciosami, a jego styl walki w odwrotnej pozycji nie dawał jakichkolwiek szans na celne ataki Amerykaninowi. Till szybko skończył to starcie wieczoru w gdańskiej arenie i posłał na deski "Kowboja" po piekielnych uderzeniach z kontrataku. Pierwszy cios łokciem doszedł celnie głowy Donalda, a później dobił go serią ciosów. Sędzia przerwał walkę w pierwszej rundzie. Till odniósł cenne zwycięstwo nad klasowym rywalem i otworzył sobie drogę na szczyt w kategorii półśredniej w UFC.

LISTOPAD 2017
Georges St. Pierre vs Michael Bisping [MMA]

4 listopada 2017r., najlepsza organizacja MMA na świecie wróciła ze swoim wydarzeniem do historycznej hali "Madison Square Garden" w Nowym Jorku i zorganizowała UFC 217. W walce wieczoru największym kąskiem dla fanów MMA, był powrót do zawodowych startów po czteroletniej przerwie jednego z najlepszych zawodników mieszanych sztuk walki w historii, Georgesa St. Pierre'a. Na przeciwko niego w obronie pasa mistrzowskiego kategorii średniej stanął, Michael Bisping. Walka zaczęła się od wymian ciosami prostymi. W tym lepiej radził sobie zawodnik pochodzący z Kanady, który dodatkowo wywierał presję i pod koniec pierwszej rundy naruszył Bispinga. W drugiej rundzie GSP konsekwentnie punktował swojego rywala prostymi oraz częściej kopał, ale Anglikowi udało kilka razy celnie skontrować rywala. Trzecia runda odbywała się głównie w płaszczyźnie parterowej i tam kiedy Bisping oddał plecy, a GSP skorzystał z okazji zakładając duszenie, walka została poddana przez Michaela. Nowym mistrzem kategorii średniej został GSP.

GRUDZIEŃ 2017
Rafael Dos Anjos vs Robbie Lawler [MMA]

16 grudnia 2017r., walka wieczoru podczas UFC ON FOX 28 w "MTS CENTRE" w Winnipeg zelektryzowała całą kanadyjską publiczność, która przybyła oglądać wydarzenie na żywo. Pojedynek w kategorii półśredniej pomiędzy Rafaelem Dos Anjosem, a Robbie Lawlerem przeszedł do historii walk, w których ilość wyprowadzonych ciosów przeszła najśmielsze oczekiwania kibica MMA. Były mistrz kategorii lekkiej nie był stawiany w roli faworyta w tym starciu, ale to jednak on w każdej z rund dominował nad swoim przeciwnikiem. W drugiej rundzie RDA pod siatką trafiał swojego rywala niepowtarzalną serią ciosów, która trwała nieprzerwanie, aż 23 sekundy! Sędziowie podczas werdyktu punktowego byli jednomyślni i ogłosili wynik 50-45 dla zawodnika z Brazylii. Sam Rafale Dos Anjos po walce ogłosił, że jest już gotowy na starcie mistrzowskie w kategorii półśredniej z dzierżącym pas Amerykaninem, Tyronem Woodleyem.

Warta wspomnienia jest także walka, która miała miejsce na UFC 218, w dniu 2 grudnia 2017r, pomiędzy Alexem Oliveira, a Yancy Medeirosem. Według mnie jest to walka ubiegłego roku w sportach walki, ale więcej na jej temat możecie przeczytać w jednym z moich artykułów, który był jej poświęcony. Zapraszamy pod TEN LINK!


Stary rok pokazał światu kilka mocnych starć w sportach walki, ale nowy zapowiada się równie ciekawie i w mma czy w boksie, a także w k1 będziemy świadkami wielkich gal, a na nich dużych pojedynków, które nieraz nas pozytywnie zaskoczą i pobudzą skoki adrenaliny.

Przesyłam serdeczne życzenia noworoczne wszystkim czytelnikom FightSport.pl, aby ten nowy 2018 rok przyniósł Wam wiele sukcesów osobistych, dużo zdrowia, a także codziennego uśmiechu na twarzy. Bądźcie szczęśliwi!

Sebastian Szczerek

Autor: Sebastian "Młody" Szczerek