free templates joomla

MŚ Karate Kyokushin KWU w Chabarowsku pod znakiem dominacji Rosji i Japonii! Wyniki

Tsuyoshi MidoriW sobotę i niedzielę 3-go i 4-go października w Chabarowsku na Dalekim Wschodzie Rosji, odbyły się II Mistrzostwa Świata KWU, będące w zamyśle "zjednoczeniowymi" mocno podzielonego ruchu Karate Kyokushin. Tym razem jednak udało się chociaż częściowo ściągnąć liderów największych organizacji jakie podzieliły się po śmierci twórcy Kyokushin Masutatsu Oyamy.

Mistrzostwa pod hasłem "Time To Be United" zorganizowano z ogromnym rozmachem a finały oglądało ponad 5 tysięcy widzów. Dodatkowo pojawiło się mnóstwo oficjeli w tym wicepremier Rosji i pełniący rolę prezesa KWU Jurij Trutniew a twarzą mistrzostw był sam Dolph Lundgren - karateka i hollywoodzki aktor.

Z grona liderów ruchu KK widoczni byli Akiyoshi Matsui znany też jako Shokei Matsui zarządzający IKO (International Karate Organization), Kenji Midori kierujący WKO (World Kyokushin Organization) czy Hatsuo Royama z Kyokushinkan (KIKO). Z europejskich liderów widoczni byli Loek Hollander kierujący KWF (Kyokushin World Federation) i polski przedstawiciel - Andrzej Drewniak czy choćby 81-letni Steve Arneil liderujący wspomnianemu ruchowi IFK.

Cel potężnego niegdyś ruchu jest prosty - wejście do grona dyscyplin olimpijskich. O przychylność MKOL walczy już wiele dyscyplin z grona i Karate i ogólnie Sztuk Walki jak Muay Thai, Wushu czy Kickboxing. Kyokushin jest najliczniejszym ruchem i ma najsilniejsze lobby jako sport klasy średniej, ale z tak podzielonym ruchem nikt nie będzie się liczył. Stąd wspomniana idea "Time To Be United". To jedyny sensowny kierunek na dziś co nie oznacza, że nie będzie MŚ poszczególnych organizacji jak choćby nadchodzące 11 MŚ Shinkyokushinkai WKO, na które medalistów KWU zaprosił do Tokio Kenji Midori.

W Mistrzostwa Świata wzięło udział 255 zawodników z 46 krajów. Turniejowe zmagania zdominowali reprezentanci Japonii i co łatwo było przewidzieć Rosji. Rosja zresztą odgrywa coraz mocniejszą rolę w światowym ruchu a warto pamiętać, iż rosyjskie Kyokushin mialo początek w Polsce wraz z postacią Aleksandra Taniuszkina. W Chabarowsku na pięć kategorii kobiecych, Rosjanki oddały tylko jedno pierwsze miejsce Bułgarce Stanislavie Boychevej w wadze do 55 kg. W tej kategorii jedyny medal dla Polski zdobyła Aleksandra Leśniewska z Karate Kyokushin Nowa Sól. Pozostałe: Guzel Fattakowa, Andżelika Sabajewa, Irina Kriażewa i Tatiana Gendik zdobyły złota.

Wśród mężczyzn Rosjanie zdobyli cztery złota w ośmiu wagach. Dwa złota przypadły Japonii. Wszystkie finały były bardzo zacięte jak np. w wadze ciężkiej Rosjanina Wasilija Samadurowa z Amirhosseinem Daneshfarem z Iranu. Ciekawostką jest fakt, iż w kategorii do 75 kg triumfował Tsuyoshi Midori (w środku na zdjęciu - przyp. red) z Japonii. jest to nie kto inny jak syn prezesa Shinkyokushin Kenji Midoriego (drugi z prawej na zdjęciu - przyp. red.), który był mistrzem świata w 1991 roku w najbardziej prestiżowym turnieju bez podziału na kategorie. Tak więc można rzec, że mistrzowie doczekali się godnych spadkobierców. Zapewne był dumny z syna. Poniżej wyniki mistrzostw:

Kobiety

55 kg
1. Boycheva Stanislava (Bułgaria)
2. Anna (Rosja)
3. Leśniewska Aleksandra (Polska)
3. Violeta Litovska (Bułgaria)

60 kg
1. Fattakhova Guzel (Rosja)
2. Emma Markwell (Wielka Brytania)
3. Yuki Yamamoto (Japonia)
3. Sandra Van Ham (Holandia)

65 kg
1. Sabaeva Anzhelika (Rosja)
2. Diana Santerj Peres (Hisz)
3. Aneta Meskauskiene (Irlandia)
3. Lisa Marie Heath (Wielka Brytania)

70 kg
1. Kriazheva Irina (Rosja)
2. Rika Hasegawa (Japonia)
3. Kirsten Galatius Smith (Wielka Brytania)
3. Alexeyeva Aelita (Kazachstan)

+70 kg
1. Gendik Tatiana (Rosja)
2. Brigita Gustaityte (Litwa)
3. Yoko Fukuhara (Japonia)
3. Aurore Chatagnier (Francja)

Mężczyźni

60 kg
1. Arushanyan Artur (Armenia)
2. Chekh Vitaliy (Kazachstan)
3. Genki Takahashi (Japonia)
3. Leon Lundreagan (Wielka Brytania)

65 kg
1. Mansurov Marsel (Rosja)
2. Khezri Behzad (Iran)
3. Tadashi Takayama (Japonia)
3. Yerkebulan Beysembayev (Kazachstan)

70 kg
1. Toshihide Iwasawa (Japonia)
2. Georgi Lotarov (Bułgaria)
3. Hojat Samehzada (Afganistan)
3. Taichi Sonohara (Japonia)

75 kg
1. Tsuyoshi Midori (Japonia)
2. Erenkov Sviatoslav (Rosja)
3. Carlos Escribano Preciados (Hiszpania)
3. Bratkov Deyan (Bułgaria)

80 kg
1. Suyunov Merey (Kazachstan)
2. Kinoshita Takeaki (Japonia)
3. Jonas Rosin (Szwecja)
3. Arnoldas Grevas (Litwa)

85 kg
1. Riadnov Igor (Rosja)
2. Komanov Aleksandar (Bułgaria)
3. Shahyari Farshad (Iran)
3. Fedorov Dmitriy (Kazachstan)

90 kg
1. Lebo Emanuel (Austria)
2. Uleshchenko Andrei (Rosja)
3. Pablo Estensoro Astigarraga (Hiszpania)
3. Khandani Bahman (Iran)

95 kg
1. Maslennikov Nikolai (Rosja)
2. Shoki Shimizu (Japonia)
3. Ilia Ilin (Niemcy)
3. Roel Noordman (Holandia)

+95 kg
1. Samadurov Vasily (Rosja)
2. Daneshfar Amirhossein (Iran)
3. Cristian Garcia Contreras (Hiszpania)
3. Georgiev Hristo (Bułgaria)