free templates joomla

Fightsport Awards 2014 - Polskie MMA

FightSport.pl Awards 2014 Ubiegły rok 2014 w polskim MMA obfitował w wiele ekscytujących wydarzeń, które miały wpływ na rynek nowoczesnych Sportów Walki zarówno na świecie jak i w Polsce. Na naszym portalu mogliście obserwować większość z nich, a te najważniejsze i mające największe znaczenie postanowiliśmy docenić i wyróżnić nagrodami Fightsport Awards 2014.

Są one docenieniem ich wartości w odniesieniu do rynku MMA, Muay Thai i Kickboxingu, jako wiodących formuł walki grupujących zainteresowanie fanów sztuk Walki. Nie poddawaliśmy ich pod głosowanie fanów, ale wspólnymi siłami naszych Redaktorów zdecydowaliśmy o naszych subiektywnych wyborach, które uzasadniamy i które nie muszą się pokrywać z innymi klasyfikacjami.

W naszych klasyfikacjach i podsumowaniu skupiliśmy się na zawodowym sporcie. Braliśmy pod uwagę przede wszystkim sukcesy ludzi i organizacji, którzy podchodzą profesjonalnie i są zdeterminowani na osiąganie celów w zawodowym sporcie. Nawet największe sukcesy amatorskie, nie są tym samym co zawodowe, aczkolwiek w przypadku kilku zawodników, wyniki osiągnięte na amatorskich imprezach rangi międzynarodowej pomogły im w znalezieniu się w naszym podsumowaniu. To zostało jasno przez nas określone w uzasadnieniu wyboru. Jako pierwsze publikujemy oceny 2014 roku w odniesieniu do Wydarzeń Polskiego MMA. Zapraszamy do naszych nominacji:

MMA - Polska

ZAWODNIK ROKU - MMA
1. Marcin Held

2. Marcin Tybura
3. Borys Mańkowski
4. Michał Pasternak/Maciej Browarski
5. Michał Materla/Mamed Khalidov

Wygrana Marcina Helda jest tu bezdyskusyjna. Zwycięstwo w turnieju Bellator MMA jest jak na razie największym prestiżowym sukcesem polskiego zawodnika i nie da się tego porównać nawet z pojedynczymi zwycięstwami Polaków walczących w UFC. Marcin Tybura na pewno był mocnym konkurentem dla Helda, ale pas M-1 Global nie ma jednak takiego wymiaru jak triumf w ośmioosobowym turnieju amerykańskiej organizacji. Podobnie rzecz ma się z mistrzem krajowej KSW Borysem Mańkowskim, który walczy na krajowym podwórku, ale przydałby się sprawdzian z naprawdę mocnym rywalem spoza "własnego sosu", czyli z zagranicy. Duży plus to prestiżowe wygrane na zagranicznych arenach Michała Pasternaka i Macieja Browarskiego. Kolejne miejsca Michała Materli i Mameda Khalidova, nic im nie ujmują. Oni pozostali na krajowym rynku walcząc z dobrymi rywalami, ale u siebie stąd taka, a nie inna ocena.

ZAWODNICZKA ROKU - MMA
1. Joanna Jędrzejczyk
2. Karolina Kowalkiewicz
3. Agnieszka Niedźwiedź
4. Barbara Nalepka
5. Katarzyna Lubońska

Joanna Jędrzejczyk stała się gwiazdą pierwszej wielkości nie tylko na krajowym podwórku, ale także na światowym. Gdyby była kategoria unisex to zdecydowanie wyprzedziłaby wielu mężczyzn walczących w MMA. Jej zwycięstwo nie podlega dyskusji, ale pocieszające jest, że wreszcie ma też konkurencję jaką wnosi Karolina Kowalkiewicz i potencjalnie Agnieszka Niedźwiedź. Pozostałe panie muszą jeszcze dużo pracować, ale ważne, iż jest konkurencja i spora ilość walk w stosunku do lat ubiegłych.

WALKA ROKU - MMA
1. Dawid Mora vs Michał Wlazło (FEN 4)
2. Michał Materla vs Jay Silva (KSW 26)
3. Maciej Browarski vs Tomasz Janiszewski (WAM)
4. Andrzej Grzebyk vs Mindaugas Verzbickas (Prime FC)
5. Borys Mańkowski vs Aslambek Saidov (KSW 27)

Teoretycznie walk nie brakowało na krajowym podwórku, ale wybór nie należał do łatwych z uwagi na niewiele pojedynków, które oczarowałyby publiczność, czy telewidzów. Wybór nie był łatwy, ale naszym zdaniem zdecydowanie o kilka długości dramatyzm walki Michała Wlazło z Dawidem Morą, wyprzedził wszystkich innych kandydatów. Oczywiście w naszej klasyfikacji różna była ranga walk, ale stawiamy na fakt, iż akurat najbardziej zapamiętana w 2014 roku będzie właśnie, dramatyczna z wieloma zwrotami akcji, walka Wlazło vs Mora. Wyprzedziła ona epicki tryptyk Materla vs Silva, a nawet bardzo emocjonujące starcie Macieja Browarskiego z Tomaszem Janiszewskim.

NOKAUT ROKU - MMA
1. Tymoteusz Świątek vs Martin Fouda (FEN 3)
2. Michał Włodarek vs Michał Andryszak (KSW 28)
3. Michał Andryszak vs Paweł Słowiński (KSW 26)
4. Maciej Jewtuszko vs Vaso Bakocevic (KSW 28)
5. Łukasz Bieńkowski vs Rudolf Kriz (XCage 6/PLMMA 38)

Wybór Nokautu Roku nie był łatwym zadaniem, ale walka, która zakończyła się najbardziej efektownym nokautem pośród wielu to starcie Tymoteusza Świątka z Martinem Foudą na FEN 3. Murowanym faworytem było też starcie Łukasza Bieńkowskiego z Rudolfem Krizem na XCage 6, ale Bieńkowski mając znokautowanego rywala "poprawił" mu kopnięciem w głowę i został słusznie zdyskwalifikowany, dlatego klasyfikujemy ten nokaut jako efektowny, ale nie zakończony pomyślnym wynikiem dla utalentowanego zawodnika z Legionowa.

PODDANIE ROKU - MMA
1. Borys Mańkowski vs Aslambek Saidov (KSW 27)
2. Mamed Khalidov vs Maiquel Falcao (KSW 27)
3. Tymoteusz Świątek vs Gerard Linder (FEN 2)
4. Tymoteusz Pledziewicz vs Artur Mroczek (PLMMA 43)
5. Borys Mańkowski vs David Zawada (KSW 28)

To chyba zdecydowanie najtrudniejsza kategoria i ubóstwo wyboru z ciekawymi poddaniami. Naszym zdaniem dwa najlepsze należały do wydarzeń KSW i oba nastąpiły w debiucie tej organizacji w klatce podczas gdańskiej gali KSW 27 Cage Time. Zwycięstwo przyznaliśmy Borysowi Mańkowskiemu, który nie tylko wykonał efektowną technikę, ale także ranga tej walki była ważna i to predestynowało ją do naszej nagrody. Druga pozycja Mameda Khalidova nie wymaga szczególnego wyjaśnienia, bo pokonanie przez poddanie triumfatora turnieju Bellator MMA to wyczyn sam w sobie.

POSTĘP ROKU - MMA
1. Mateusz Gamrot
2. Bartosz Fabiński
3. Adrian Zieliński
4. Jakub Kowalewicz/Patryk Grudniewski
5. Filip Wolański

W tej kategorii postanowiliśmy docenić zawodników, którzy w 2014 roku wykonali największy progres i podnieśli swoje znaczenie na polskim rynku MMA. Wybór nie był łatwy, bo wszyscy wymienieni zawodnicy już rok wcześniej sygnalizowali wysokie aspiracje i potwierdzili je w 2014 roku. Wybór Mateusza Gamrota był słuszny choć Bartosz Fabiński był tuż za nim, a kolejni zawodnicy depczą im po piętach. Co ciekawe cała trójka to fighterzy kategorii lekkiej.

TRENER ROKU - MMA
1. Paweł Derlacza & Szymon Bońkowski
2. Sławomir Szamota
3. Piotr Bagiński/Andrzej Kościelski
4. Marcin Rogowski
5. Robert Jocz

Najbardziej nobilitujące zwycięstwa Joanny Jędrzejczyk w UFC, dały zespołową nagrodę jej trenerom Pawłowi Derlaczowi i Szymonowi Bońkowskiemu, którzy jednak nie ustrzegli się i porażek jak strata pasa mistrza KSW przez Aslambeka Saidova na rzecz Borysa Mańkowskiego. Na plus trzeba też zapisać duetowi Arrachion Olsztyn, utrzymanie wysokiej formy Adriana Zielińskiego. Drugi wyróżniony Sławomir Szamota z Bastionu Tychy, to trener Marcina Helda i to nie wymaga wyjaśnień.

KLUB / TEAM ROKU - MMA
1. Ankos Zapasy Poznań
2. Arrachion Olsztyn
3. Berkserkers Team Szczecin
4. Gracie Barra Łódź/Linke Gold Team
5. Spartakus Rzeszów

Sukcesy trenerskie to także praca nie z jednym zawodnikiem, ale często całą grupą i ta kategoria to ujmuje. Pracy klubu i atmosfery teamu Andrzeja Kościelskiego nie w sposób nie zauważyć i trzeba to docenić. Zwycięstwo Ankosu jest także docenieniem wkładu jaki ten klub ma w przypadku rozwoju innych zawodników spoza tego teamu i warto tu wspomnieć treningi Karola Bedorfa, Jana Błachowicza, Krzysztofa Jotko czy wielu innych zawodników. Arrachion Olsztyn jest tu na drugim miejscu a dobra praca Piotra Bagińskiego i Michała Materli naszym zdaniem zasługuje na trzecią pozycję.

GALA ROKU - MMA
1. KSW 27 Cage Time
2. KSW 29 - Reload
3. FEN 3 Wrocław
4. PROMMAC 1/Warmia Heros 2
5. PLMMA 43

W 2014 roku najwyższy poziom utrzymała KSW, której dwa wydarzenia oceniliśmy najwyżej i nie ma tu pola do dyskusji. Ranga, poziom walk, oprawa i ilość widzów na trybunach nie pozwoliły konkurencji na zbytnie zbliżenie się do jak na razie najlepszego polskiego produktu MMA. Trzecie miejsce zajęła organizacja Fight Exclusive Night ze swoją galą FEN 3, gdzie zaszokowało wspaniałe przyjęcie tego wydarzenia przez wrocławskich fanów, a dodatkowo na gali pojawiła się światowa gwiazda Cristiane "Cyborg" Justino. Tego formatu gwiazda nigdy jeszcze nie była obecna w Polsce, a jednak FEN udało się ją zaprosić. Dalsze miejsca to PROMMAC 1 i PLMMA 43, którym w całokształcie wyszły tylko te produkty najlepiej.

ORGANIZACJA ROKU - MMA
1. KSW 
2. Fight Exclusive Night
3. PLMMA
4. PROMMAC
5. Soul FC/TFL/Fighters Arena

Polski rynek wyraźnie się ożywił w 2014 dzięki dojściu do gry nowych podmiotów. Wiele organizacji wytraciło też impet i zrezygnowało z kolejnych eventów jak MMA Attack. Inne jak TFL czy ICW są lokalnymi wydarzeniami, a wpływ na rozwój mają niewątpliwie kontrakty ze stacjami telewizyjnymi lub raczej ich brak. KSW zwycięża, bo utrzymało wysoki poziom, a nawet go podniosło, choć komicznie wyglądało "odkrycie" klatki jako pola walki po 11 latach od startu działalności i z tym związany szum medialny. Lepiej późno niż wcale chciałoby się rzec, a decyzja została pozytywnie przyjęta przez fanów. Drugie miejsce to FEN i jest to kompletne zaskoczenie na przestrzeni roku, bo w momencie startu organizacji - prawie wszystkie branżowe media wspierały konkurencyjny PROMMAC, który nie wytrzymał presji i wyścigu. Organizacja dobrze rozegrała kwestię wyważenia pomiędzy walkami MMA i Kickboxingu, desygnując jako pole walki uni-ring, który jest autorskim pomysłem Mariusza Ziętka, wypożyczającego ringi i współpracującego z FEN. Trzecią siłą polskiego MMA w 2014 wybraliśmy Profesjonalną Ligę MMA, która zdecydowanie robi największą ilość gal, niestety często kosztem jakości.