free templates joomla

Singdam pokonuje Saenchai! Sensacja na Lumpinee Stadium! Wyniki!

Saenchai Singdam Kiatmoo9Do prawdziwej światowej sensacji w Muay thai doszło podczas gali Lumpinee Champions Kriekkrai, która odbyła się w dniu 7-go września w stolicy Tajlandii, Bangkoku. Na słynnym i obecnie najważniejszym stadionie Lumpinee, w walce o pas wagi superlekkiej (61,3 kg/135 funtów) Singdam Kiatmoo9 (z prawej) pokonał samego Saenchai, który uznawany jest za najlepszego zawodnika bez podziału na kategorie a aktualnie także mistrza WBC Muay Thai i innych organizacji.

Historia ich walk sięga 2005 roku a zakończyła się w roku 2006 roku. Pierwszy raz wygrał Singdam a potem trzy razy w krótkim czasie 32 letni Saenchai. On sam zdobywał czterokrotnie pas mistrza Lumpinee. Ostatni raz stracił go w w czerwcu 2011 roku z Saketdao, którego później pokonał po jeszcze jednej porażce w marcu br. Singadam także pokonał Sakedao, oraz Nong-O co dału mu przepustkę do walki z Saenchai. Saenchai uchodzi za najlepiej wyszkolonego technicznie fightera i faktycznie jego umiejętności są bajeczne.

Kiatmoo9 zaś uchodzi za najbardziej cwanego i brutalnego fightera kategorii lekkich. Na koncie ma tytuł Najlepszego Fightera 2002 roku w Tajlandii i pasy Lumpinee w wadze koguciej i lekkiej (130 lbs). W piątek okazało się, że Singadam dorzucił kolejny i kto wie czy nie największy w karierze 30 letniego zawodnika. Był faworytem tylko dla wąskiej grupy fachowców a mimo to jego wygrana nie jest dyskusyjna. Wygrał dwoma punktami a w Muay Thai na tym poziomie to wysoka punktacja w przypadku walki z mistrzem.

Singdam Kiatmoo9Nie była to jedyna walka o tytuły tego dnia bowiem na szali było ich pięć plus walka o pas mistrza Tajlandii. Była to zdecydowanie najlepsza gala tegorocznego Muay Thai na stadionie Lumpinee. Wygranie na tym stadionie to marzenie każdego fightera tajskiego boksu, cenniejsze niż jakikolwiek pas mistrza świata. By porównać to w innych sportach można go zestawić tylko z Wimbledonem w tenisie. Są inne wielkoszlemowe turnieje, ale ten jest najcenniejszy.

Nie wszystkie wielkie walki doszły do skutku tego wieczora. Pasa wagi piórkowej (57 kg) miał bronić Penek Sitnumnoi przeciwko pretendentowi i byłemu mistrzowi Sam-A Kaiyanghadao, któremu odebrał pas w tym roku. Niestety druga w hierchii walka po pojedynku wieczoru została zdjęta kilka dni temu z powodu złamania piszczela przez obrońcę tytułu. Wielka szkoda, bo byłaby to jeszcze jedna niesamowita atrakcja.


Wspomniany wcześniej Sagetdao Petpayathai zmierzył się z Petboonchu FA Group w wadze lekkiej. Obaj słyną z mocnego klinczu i silnych kopnięć kolanami i było wiadomo, że będzie to ostra "jazda bez trzymanki". W walce nikt nie odstawiał nogi czy ręki, ale mocniejszy okazał się bardziej doświadczony Petboonchu a były mistrz i dwukrotny pogromca Saenchai nadal jest w kryzysie i walczy w kratkę. Tym razem przegrał. Była to walka o tyytul Mistrza Tajlandii i od dziś ma go Petboonchu.


Niesamowity przebieg miał rewanż pomiędzy Diesellekiem Ud-donmuang, który został zestrzelony wysokim kopnięciem przez F16 Ratchanona w poprzedniej walce. Tym razem sytuacja się odwróciła i w piątej rundzie to Diellselek posłał na deski rywala ciężko go nokautując, ale takie jest właśnie prawdziwe Muay Thai. Poziom jest tak wyrównany w niskich wagach, że decyduje dyspozycja dnia i ułamek sekundy może przechylić szalę zwycięstwa.


Jedyna "blada twarz" w tym towarzystwie Francuz Damien Alamos bronił pasa Lumpinee w wadze superlekkiej (Superlightweight) z Aranchai Pran 26. Udało mu się to po raz pierwszy po majowym triumfie i zdobyciu trofeum. Zwycięstwo nie przyszło łatwo, ale o wygranej zadecydowały uderzenia łokciami i rozbicie rywala. To wielka sprawa dla francuskiego Muay Thai, bowiem od czasu triumfów Jeana Charlesa Skarbowky'ego i Farida Villaume, nikt znad Sekwany takiego sukcesu nie odniósł choć część Francuzów więcej czasu mieszka w Tajlandii niż u siebie w kraju. Ten triumf tylko to potwierdza, bo Alamos non stop jest w Tajlandii.

W najlżejszych kategoriach pasy zdobyli Superlek Wor Sangprapai po pokonaniu Muangthai Sor Boonyiam  (pas wagi supermuszej) i Sarawut Pitakparpadaeng, który wygrał z suWanchai Ramboisarnem.

Komplet wyników:

135 lbs.: Singdam Kiatmoo9 pokonał Saenchai P.K.SaenchaiMuaythaiGym przez decyzję 3-0 (49-47 x 3)
135 lbs.: Petboonchu F.A. Group pokonał Sagetdao Petpayathai przez decyzję 3-0
130 lbs.: Diesellek Udonmuang pokonał F16 Ratchanona przez KO w 5 rundzie
140 lbs.: Damien Alamos pokonał Aranchai Pran 26 przez decyzję 3-0 (49-46, 49-46, 49-46)
115 lbs.: Superlek Wor Sangprapai pokonał Muangthai Sor Boonyiama przez decyzję 3-0
108 lbs.: Sarawut (Kiatpetch Gym) Pitakparpadaeng pokonał Wanchai Ramboisarna przez decyzję 3-0
115 lbs.: Chokprecha Kor.Sakooncher pokonał Wanchalonga przez decyzję 3-0