free templates joomla

Wyniki i podsumowanie MŚ Muay Thai IFMA 2014!

Oskar StaszczakBlisko 2000 tysiące zawodników ze 105 krajów świata rywalizowało w dniach od 1-go do 10-go maja 2014 roku w Mistrzostwach Świata Muay Thai (IFMA World Championship 2014) największej na świecie amatorskiej organizacji IFMA, w malezyjskiej miejscowości Langkawi. Jest to oczywiście impreza amatorska, ale niech nikogo nie zmyli ta nazwa, bowiem w kluczowych walkach - walczyli jak najbardziej pełnoprawni zawodowcy z pokaźnym dorobkiem. Właśnie takim zawodowcem jest wybrany najlepszym zawodnikiem mistrzostw 30-letni Białorusin Andrei Kulebin, który triumfował w wadze półśredniej już drugi raz w karierze.

Drużynowo w rywalizacji seniorskiej najlepiej wypadła Tajlandia, ale drugie miejsce, ex aequo zdobyły drużyny Białorusi i Ukrainy, trzecie zaś Rosja. Polska zdobyła srebrny medal, który padł łupem Oskara Staszczaka. To ogromny sukces i start reprezentacji trzeba ocenić pozytywnie. Ważne jest że medal zdobyty został w konkurencji męskiej, bo ostatnio tylko Joanna Jędrzejczyk przywoziła medale z tej prestiżowej imprezy w tym trzy razy złoto. Pod jej nieobecność mistrzostwo zdobyła Tajka Wihantam'ma Miss, która w finale pokonała Rosjankę Yulię Berezikovą, doskonale znaną z walk z Polką.

Wśród mężczyzn doceniono Kulebina, ale furorę zrobił 18-letni Thongchai Sitsongpeenong występujący pod prawdziwym nazwiskiem Clompman Saranon, który do 71 kg zdobył złoty medal. Taj pokonał Alima Nabiyeva z Ukrainy, Farkhada Ahkmejanova z Białorusi, Masouda Minae z Iranu i Timura Ineshina z Rosji. Susan Kariuki ze Szwecji wybrana została najlepszą zawodniczką mistrzostw.

Większość walk finałowych w cięższych kategoriach to wewnętrzne rozgrywki białorusko-ukraińsko-rosyjskie. W najcięższej kategorii triumfował weteran Bellatora, M-1 Global i były mistrz IFMA - Alexei Kudin z Białorusi. Także inni Białorusini: Dzianis Hancharonak czyli Denis Goncharonok i Dmitry Valent uzupełnili zdobycz medalową włącznie z Kulebinem. Dwa srebrne medale to Dzmity Varets znany z fatalnej walki z Tomaszem Makowskim dwa lata wstecz i Murat Azerbiyev. To daje pojęcie jakim potencjałem dysponuje trzy razy mniejsza liczbowo od Polski Białoruś.

Nie wszystko jednak było do końca dobrze zorganizowane podczas mistrzostw. Główna oś niezadowolenia przebiegała przez wrażliwe jak zawsze sędziowanie. Tak zwanych wałków nie brakowało a apogeum było zejście szwedzkiego zawodnika Gianga Hoang na znak protestu z podium, po tym jak został oszukany po walce z Kobilec'iem Tualbaevem z Uzbekistanu. To sędziowanie dotknęło też polską ekipę w przypadku Radosława Paczuskiego, którego z kolei poświęcono na rzecz Szweda Issa Yosset. Inny reprezentant Szwecji Hamza Bougamzas także czuł się oszukany. Tak więc jak widać zawsze jest to sporny punkt. Poniżej pełna lista zwycięzców konkurencji seniorskich:

3. Rustem Akhzanov (Kazachstan)
3. Minaei Masoud (Iran)