free templates joomla

Mistrzostwa Polski Muaythai IFMA 2013 w Łodzi: podsumowanie zawodów!

Muay Thai MP IFMA 2013Ponad 120 zawodniczek i zawodników z 22 klubów z całej Polski, brało udział w Mistrzostwach Polski Muaythai IFMA, które odbyły się w dniach 17-19 maja w Łodzi. Zawody przeprowadzono we wszystkich kategoriach wiekowych a dodatkowo zwieńczeniem imprezy, była zawodowa walka jednego z najbardziej znanych polskich zawodników tajskiego boksu Rafała Simonidesa z Włochem Claudio La Sorte.

Polak pokonał rywala na punkty po bardzo dobrym i stojącym na wysokim poziomie pojedynku, który tym razem miał trzy rundy. Po walce Simonides wyzwał do walki samego Roberta Burneikę czyli "Hardkorowego Koksu", ale nie wiadomo czy zmęczony pogonią na gali MMA Attack 3, za tancerzem Dawidem Ozdobą kulturysta, już doszedł do siebie. Pomijając akcent sportowy, ten humorystyczny wątek walnie przyczynił się do nagłośnienia mistrzostw.

Miejscowym organizatorem i koordynatorem zawodów w łódzkiej hali MOSiR była Szkoła Sztuk Walki „Warrior” Roberta Karpińskiego a patronat honorowy nad zawodami objął Ambasador Królestwa Tajlandii w Polsce Bansarn Bunnag. Dodatkowo imprezę wsparł prezydent Miasta Łodzi, fundacja Start Sport i oczywiście Polski Związek Muaythai działający pod auspicjami największej światowej organizacji tajskiego boksu na świece jaką jest IFMA. Zawody były świetnie zorganizowane i co podkreślali trenerzy - świetnie sędziowane i niewiele było tzw. kontrowersyjnych werdyktów.

Najlepszym zawodnikiem mistrzostw został krakowianin Bartłomiej Juda, reprezentujący klub Raczadam Kraków. Wywodzący się z Karate fighter wygrał pierwszą walkę z Tomaszem Klisiem z Muaythai Millenium Rzeszów przez nokaut. W kolejnej bezdyskusyjnie uporał się z medalistą MŚ Mateuszem Kopcem z GMTG Warszawa, zaś finale pokonał Patryka Borowskiego-Besztę z Białegostoku. Juda był brązowym medalistą ME w Turcji z 2012 roku, gdzie w półfinale przegrał tylko z samym Andrejem Kulebinem z Białorusi po dobrym pojedynku. Białorusin to wielokrotny mistrz świata nie tylko amatorów, ale i zawodowców. Utalentowany zawodnik walczący do niedawna w wadze półśredniej, teraz sukces osiągnął w wyższej wadze lekkośredniej (71 kg), która jest ważna ze względu na najbardziej prestiżową wagę 70 kg w jakiej toczy się większość walk w Europie i Tajlandii. Polak wkrótce, bo już 1-go czerwca walczyć będzie na jednej z najlepszych słowackich gal tajskiego boksu czyli Profiliga Muay Thai 13 w Bańskiej Bystrzycy, gdzie w walce rezerwowej zmierzy się z Węgrem Andreasem Kissem.

Najlepszą zawodniczką została Joanna Noga reprezentująca Żarski Klub Sportów Walki. Joanna to vice-mistrzyni Polski Muay Thai IFMA 2012, oraz zdobywczyni Międzynarodowego Pucharu Polski Muay Thai 2012. W finale pokonała ona na punkty Martę Gusztab z Kohorty Poznań. W tym roku zawodniczka z Żar odniosła już zawodowy sukces wygrywając walkę w Niemczech. M.in. dzięki jej zwycięstwu Żarski Klub Sportów Walki, odniósł największy sukces szkoleniowy, będąc Najlepszym Klubem Mistrzostw.

Najbardziej uradowany z sukcesu był trener i lider klub Dawid Polok, który napisał w dzień po sukcesie: "od wczorajszego wieczora jestem najszczęśliwszym człowiekiem na ziemi. Marzenia się spełniają!!! po przeszło 4 latach ciężkiej pracy trenerskiej ŻARSKI KLUB SPORTÓW WALKI zdobył tytuł NAJLEPSZEJ DRUŻYNY MISTRZOSTW POLSKI MUAYTHAI!!!! Coś niesamowitego!!! zawsze w Was wierzyłem!!! dziękuję całej 10 zawodników i reszcie ekipy za ten wspaniały weekend w Łodzi!!! pokonaliśmy wielkie ośrodki muaythai z całej Polski!!! a mamy jeszcze większy potencjał bo nie wszyscy pojechali!!! 4 złota, 3 srebra, 1 brąz!!! ŻKSW najlepszą drużyną mistrzostw oraz Asia najlepszą zawodniczką turnieju!!! Tworzymy historię!!! teraz jeszcze więcej pracy przed nami żeby za rok obronić ten tytuł!!! wkrótce podsumowanie - Dziękujemy Urzędowi Miasta Żary, Dragon-GSM oraz 8weapons.de za pomoc w wyjeździe!!! Myślę że udowodniliśmy że warto wierzyć w tych młodych ludzi!!!"

Warto podkreślić także postawę kadrowicza Oskara Staszczaka z Raczadam Kraków, który w pierwszej walce pokonał Macieja Michaleckiego z United Gym, przez nokaut w drugiej rundzie. Później dorzucił bardzo cenne zwycięstwo nad Adrianem Wędołowskim, który trenuje w Szkocji w renomowanym The Griphouse. Był to bardzo ciężki pojedynek dla Staszczaka, ale w finale pokonał jeszcze Marcina Majchrowskiego z United Gym. To była jedna z najlepiej obsadzonych i ciekawych kategorii wagowych tych zawodów. Wygraną zanotował również Cezary Zugaj z Białegostoku triumfując w wadze do 63,5 kg. Białostoczanin po sukcesach juniorskich w przeszłości i doświadczeniach z MŚ na dobre zadomowił się wśród seniorów.

Tytuł Mistrza Polski wywalczył także młody Łukasz Radosz z poznańskiej Kohorty w kategorii do 86 kg. Podopieczny trenera Grzegorza Waligóry płynnie przeszedł z wieku juniora do seniora i udokumentował to największym jak na razie sukcesem personalnym. Dodatkowo pokonanie w finale tak uznanego rywala jak Jarosław Zawodni, to ogromny kapitał na przyszłość. Zawodni to medalista MŚ i ME. W ubiegłym roku walczył na galach Bushido na Litwie i Enfusion w Chorwacji a więc w pełni zawodowych imprezach. Kto wie czy nie była to największa sensacja MP.