free templates joomla

Jan Błachowicz vs Glover Teixeira na UFC 266

Teixeira vs BłachowiczWstępnie został potwierdzony od dawna oczekiwany rywal polskiego mistrza UFC wagi półciężkiej Jana Błachowicza (28-8 MMA, 11-5 UFC), którym został pierwszy w rankingu pretendentów Brazylijczyk Glover Teixeira (32-7 MMA, 15-5 UFC). Pojedynek ma mieć miejsce na gali UFC 266 w dniu 4-go września 2021.

Informację we wtorkowy wieczór przekazał prezes Ultimate Fighting Championship Dana White partnerowi telewizyjnemu, którym jest stacja ESPN. Jej dziennikarze jak Brett Okamoto awizowali ją w swoich mediach społecznościowych.

Będzie to druga szansa Brazylijczyka na tytuł i druga obrona pasa mistrza z Polski. Po raz pierwszy, rywal będzie starszy od Jana w walce o pas. Polak w UFC miał sześciu starszych rywali, ale w dwóch starciach mistrzowskich Dominick Reyes i Israel Adesanya byli młodsi. Po raz trzeci też rywalem będzie były pretendent, który walczył z legendą tego sportu i dominantem tej kategorii Jonem Jonesem. Pierwszym był Alexander Gustafsson a potem wspomniany Reyes.

41-letni Brazylijczyk ma 32 zwycięstwa i 7 porażek. Pochodzący z Minas Gerais fighter wygrał 5 ostatnich walk, w tym triumfy nad byłymi pretendentami, Anthonym Smithem i Thiago Marretą Santosem w 2020 roku. Dobra passa zapewniła mu drugą szansę na zdobycie tytułu. Pierwszy atak miał miejsce w 2014 roku, kiedy to w wyniku decyzji sędziów pokonał go mistrz Jon Jones.

Potem co prawda, przyszła jeszcze porażka z Philem "Mr. Wonderful" Davisem i seria zwycięstw nad Ovince St. Preux, Patrickiem Cumminsem - pogromcą Błachowicza i Rashadem Evansem byłym mistrzem, nim przyszły trzy porażki: w 13 sekund z Anthonym Johnsonem, Alexander Gustafsson po niemal pięciorundowej batalii i Coreyem Andersonem na UFC Fight Night 134 w 2018 roku. To był koniec porażek przeplatanych zwycięstwami. Pięć kolejnych zapewniło mu szansę na pokonanie Błachowicza. Ostatnia szczególnie cenna nad rodakiem i pogromcą Jana Błachowicza z UFC Praga, Thiago "Marettą" Santosem.

Błachowicz ma 38 lat i jego kariera nie ma precedensu o ile nie przegra ze starszym Gloverem. Starszym mistrzem był tylko legendarny Randy Couture, który w wieku 41 lat w 2004 roku ostatni raz zdobył pas wagi półciężkiej pokonując Vitora Belforta. W 2003 zdobył go pierwszy raz. Błachowicz pas zdobył mając 37 lat, gdy zaszokował świat w walce z Reyesem. Obrona z Adesanyą na UFC 259 była kolejnym szokiem dla publiczności MMA zakochanej w oklepanych nazwiskach. Niewielu ekspertów dawało szanse Polakowi wówczas.

Tym nie mniej Glover będzie najtrudniejszym rywalem w obronie pasa. Nie ma nic do stracenia. Ma szalenie trudny styl, który nie musi pasować zawodnikowi WCA Fight Team. To oczywiście zweryfikuje klatka, ale korespondencyjnie dwa razy pokonał rywali, z którymi miał problem Błachowicz (Santos i Cummins). Dodatkowo dał dobrą walkę z Jonem Jonesem. Nie będzie łatwo go pokonać.

 Autor: Tomasz Majewski