free templates joomla

Kunlun Fight 81: Vitaly Gurkov triumfuje w turnieju, punktowa porażka Bartosza Batry ! Wyniki

Vitaly GurkovW sobotnie popołudnie 27-go lipca największa chińska organizacja Sztuk Walki jaką jest Kunlun Fight, przeprowadziła w stolicy kraju Pekinie swój 81 event od momentu powstania w 2014 roku. Podstawowym magnesem gali Kunlun Fight 81 był turniej z udziałem gwiazd w wadze półśredniej (2019 KLF World Championship Tournament), która w chińskiej organizacji w Kickboxingu wynosi 75 kg. W jednym z superfight wystąpił także polski zawodnik Bartosz Batra (16-8), który zmierzył się z silnym Chińczykiem Wei Ninghui (20-8-1 12 KO).

W turnieju triumfował 34-letni Białorusin Vitaly Gurkov (100-15) ze słynnego Patriot Gym, który kolejno uporał się z pochodzącym z Iranu a reprezentującym Chiny Yiliyasi, potem z Wu Sihanem na końcu z przeżywającym drugą młodość Tajem Saiyokiem Pumpanmuang (252-53-1), byłym mistrzem Lumpinee i Rajadamnern. Właśnie ten pojedynek był najtrudniejszy dla Białorusina. 35-letni weteran parł jak czołg do przodu. Obaj byli już mocno rozbici w poprzednich walkach, ale wiedzieli, że mogą wszystko postawić na jedną kartę w tej walce. Saiyok i Gurkov niegdyś walczyli w wagach do 70 kg, ale wiek robi swoje i musieli zmienić kategorie.

Gurkov (Hurkou - białoruski - przyp. red.) był już raz mistrzem w 2017 roku i raz był w finale w 2018, gdy znokautował go Mergen Bilyalov z Kazachstanu. Kazach odpadł teraz już w pierwszej walce. Białorusin to mistrz świata Muay Thai amatorskiej IFMA z 2009 roku i 4-krotny mistrz Europy. Jest liderem zespołu rockowego Brutto, opozycyjnego wobec władz swojego kraju. Gurkov padł lepiej niż inny weteran z Białorusi Dzianis Zuyev, który urządził prawdziwą "jajecznicę" kopiąc 3 razy w krocze Wu Sihana i zarobił żółtą kartę co wpyłynęło na werdykt.

Batra Bartosz vs Wei NinghuiWracając do pojedynku Batry z Wei Ninghui, warto zauważyć, że Polak całkiem nieźle radził sobie w pierwszej rundzie, wykorzystując szybkość i nieszablonowe kopnięcia. W drugiej rundzie siła Chińczyka ujawniła się w mocnych kopnięciach w nogi i uderzeniach na tułów. Mimo to optycznie nie była to wielka przewaga. Kryzys przyszedł w połowie trzeciego starcia, gdy Wei Ninghui trafił hakiem na wątrobę i Batra zgiął się z bólu. 26-letni Chińczyk zaatakował zdecydowanie i Polak musiał walczyć o przetrwanie. Udało się uniknąć liczenia, ale walka była w tym momencie rozstrzygnięta.

Warto pamiętać, że Wei Ninghui w 2015 roku znokautował innego Polaka Tomasza Makowskiego na Kunlun Fight 26, który był oceniany jako silniejszy niż Batra. Co prawda Wei przegrał ostatni pojedynek z Soufiane Kaddouri, ale w tej wadze jest numerem jeden w Kunlun Fight pośród chińskich zawodników, obok Yanga Zhuo. Faktem też jest, iż waga 66 kg bardziej sprzyjała potężnemu i umięśnionemu Wei. W niższej wadze zapewne szanse byłyby większe.

Wielkim wydarzeniem był powrót byłego mistrza Glory Kickboxing Andy “The Machine” Ristie (47-6-1). 37-letni surinamsko-holenderski zawodnik zmierzył się z także legendarnym chińskim fighterem Kong Lingfengiem (36-14, 12 KO). Walka była bardzo wyrównana i absolutnie nie faworyzowano nikogo. W dodatkowej rundzie uległ Kongowi. Powrót po 4 latach i 3 miesiącach przerwy od ostatniej walki z Robinem van Roosmalenem na Glory 20: Dubai, okazał się średnio udany.

Chińczycy nie tylko oprawą i rozmachem zaszokowali widzów. Zaserwowano widzom pojedynek dzieci, gdzie bez żadnych ochraniaczy walczyli 10-cio i 11-latek. Obaj wyszkoleni fantastycznie, ale nawet w Tajlandii, dziś walki dzieci podlegają karom i obsostrzeniom. Pamiętamy jaką awanturą w Rosji skończyła się sprawa walk dzieci w Czeczenii. Tyle, że to były dzieci Ramzana Kadyrowa, prezydenta republiki. Tu była to atrakcja. Zaproszono gości honorowych, pośród których brylował aktor Chow Yun-Fat, znany m.in. z roli filmu Anga Lee "Przyczajony tygrys, ukryty smok".

Komplet wyników:

75 kg: Yang Bin (Chiny) pokonał Sohraba Barhrami (Iran) przez KO (lewy sierp) w 1 rundzie (0:41 min)
75 kg: Zhao Junchen (Chiny) pokonał Sun Weipeng (Chiny) przez decyzję*

Turniej Wagi Półśedniej 2019 KLF World Championship Tournament
75 kg: Saiyok Pumpanmuang (Tajlandia) pokonał Xu Liu (Chiny) przez decyzję 5-0
75 kg: Jiao Fukai (Chiny) pokonał Dzianisa Zueva (Białoruś) przez niejednogłośną decyzję 4-0
75 kg: Vitaly Gurkov (Białoruś) pokonał Yiliyasi (Chiny) przez decyzję
75 kg: Wu Sihan (Chiny) pokonał Mergena Bilyalova (Kazachstan) przez niejednogłośną decyzję (4-0)

Superfight
MMA 57 kg: Andrei Marchenko (Rosja) pokonał Banmaduoji (Chiny) przez decyzję

KLF Future Stars Championship
Zhang Xiongliang (Chiny) pokonał Yan Shenga (Chiny) przez decyzję

Półfinały turnieju 2019 KLF World Championship
75 kg: Saiyok Pumpanmuang (Tajlandia) pokonał Jiao Fukai (China) przez niejednogłośną decyzję 4-0
75 kg: Vitaly Gurkov (Białoruś) pokonał Wu Sihan (Chiny) przez KO (uderzenie na tułów) w 2 rundzie

Superfight
66 kg: Wei Ninghui (Chiny) pokonał Bartosza Batrę (Polska) przez decyzję 5-0
MMA 77 kg: Ednilson Jose (Brazylia) vs Zhang Lipeng (Chiny) - Remis
70 kg: Kong Lingfeng (Chiny) pokonał Andy Ristie (Surinam) przez decyzję 5-0 po extra 4 rundzie

Finał turnieju 2019 KLF World Championship
75 kg: Vitaly Gurkov (Białoruś) pokonał Saiyoka Pumpanmuang (Tajlandia) przez decyzję 5-0